avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calificare in U.E.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calificare in U.E.

Buna ziua. Pot angaja pe cineva pe o functie conform unei calificari obtinute in Uniunea Europeana? Daca da, care sunt pasii de urmat?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Viovas , utilizator 14:52, 12 Ianuarie 2016
Calificarea respectiva a fost recunoscuta in Romania ?

Daca nu, atunci trebuie sa se adresez Centrului Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor.
CNRED este autoritatea competentă pentru recunoaşterea profesională a calificărilor obţinute în străinătate.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diplomele din eu in romania savugruicin savugruicin Am terminat 8 clase in Italia, am facut 3 ani sc. profesionala in meseria de prelucrator prin aschiere si CNC, acum ne-am intors in tara si m-am lovit de o ... (vezi toată discuția)
Activitate profesionala marimitis marimitis Buna ziua! In baza certificatuli de calificare profesionala primit inafara tarii eu pot sa activez pe teritorilul Romaniei? Multumesc. (vezi toată discuția)
Un atestat pentru paza este valabil si in spania ? nicutuduriu nicutuduriu Buna seara , as dori sa ma ajutati intr-o mica problema . As dori sa stiu daca un atestat pentru paza obtinut in Romania este valabil si in U.E. , mai precis ... (vezi toată discuția)