Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de deces
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de deces

daca persoana decedata are 20 ani vechime in munca ,nu este inca la pensie,dar nu este nici angajata,copilul major primeste ajutor de inmormintare?
1. Ajutorul de inmormantare se acorda de catre angajator, daca clauzele din contractul individual de munca, din ccm aplicabil sau din reg.intern al acestuia prevad acordarea acestuia.

2. Ajutorul de deces este cel stabilit anual prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.
Pentru anul 2016 cuantumul ajutorului de deces este 2681 lei.
In cazul decesului unui membru de familie, cuantumul ajutorului de deces reprezinta jumatate din cuantumul ajutorului de deces cuvenit unui asigurat sau pensionar, adica 1341 lei.

Ajutorul de Deces in 2016
detalii:
[ link extern ] /