Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA avans incasat in 2015
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA avans incasat in 2015

Cum se storneaza avansurile incasate in 2015 cu TVA 24%, avand in vedere ca marfa se va livra in 2016 cu TVA 20%. Este vorba de un avans de 10% incasat in 2015 din intreaga valoare a marfii care a fost partial stornat pentru un prim lot de marfa livrat in 2015. Cum se procedeaza in 2016 pentru stornarea restului de avans, regularizare si aliniere la noua cota TVA cu care se va factura al doilea lot in 2016?
WinstonSmith, utilizator
În 2016 se storneaza factura de avans cu 24% și se emite factura pentru suma intreagă aferentă livrării cu tva 20%.