Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cumparare

tatal meu are un apartament achizitionat din prima casatorie .la acest apartament mostenitori suntem eu fratele meu si tatal meu.tatal meu imi poate vinde acest apartament fara sa mai dezbatem succesiunea?mentionez ca tatal este recasatorit iar fratele meu este deacord sa pot cumpara acest apartament.
nu ati inteles.apartamentul este cumparat in timpul casatoriei cu mama mea ea decedand iar dupa 3 ani sa recasatorit.pt a nu avea drept la mostenire dupa decesul tatalui si sotia a doua doresc sa cumpar acest apartament.e simplu
#-o
Sunt de acord cu colegul Mihai.
Roxanel, eu am inteles speta asa, si sper ca nu ma insel:
Tata a achizitionat imobilul in timpul primei casatorii. Sotia sa a decedat, astfel ca mostenitori legali dupa sotia decedata sunt: sotul supravietuitor si fiii acesteia. Daca nu s-a dezbatut succesiunea dupa mama, atunci aceasta trebuie dezbatuta la notar deoarece in cf apar ca proprietari tatl user-ului si mama acestuia, decedata.
Cu ocazia dezbaterii succesorale a averii mamei decedate, cei trei mostenitori se vor prezenta la notar, astfel ca tata va dobandi 2/16 din mostenire, iar cei doi frati cate 3/16 fiecare. Tata va avea in total o cota de 8/16 (partea sa din bunul comun)+ 2/16 (obtinuta cu drept de mostenire), respectiv o cota de 10/16 din intregul imobil.
Numai dupa ce va avea loc dezbaterea succesiunii dupa mama, tatal va poate instraina, sub o forma sau alta, cota sa de 10/16 din imobil, la fel si fratele dv. astfel incat sa deveniti unicul proprietar al bunului.
Daca fratele dv. doreste sa renunte la mostenire, va renunta astfel ca partea sa va profita celorlalti, respectiv dv. si tatalui, in final cotele fiind : tata 5/8 iar dv. 3/8.
In cazul in care tatal va instraina cota sa catre dv., va recomand sa aveti si acordul autentic al fratelui cu privire la aceasta instrainare pentru a nu mai putea sa o atace ulterior. ;)
nu ma intereseaza ce vrea fratele meu oricum isi ia partea de la mine eu doresc sa scap de cea de a doua sotie, tatal dandu mi mie partea lui astfel ca ea sa nu mai beneficieze(dupa tata) de mostenirea acestui imobil
cora2006 a scris:

Sunt de acord cu colegul Mihai.
Roxanel, eu am inteles speta asa, si sper ca nu ma insel:
Tata a achizitionat imobilul in timpul primei casatorii. Sotia sa a decedat, astfel ca mostenitori legali dupa sotia decedata sunt: sotul supravietuitor si fiii acesteia. Daca nu s-a dezbatut succesiunea dupa mama, atunci aceasta trebuie dezbatuta la notar deoarece in cf apar ca proprietari tatl user-ului si mama acestuia, decedata.
Cu ocazia dezbaterii succesorale a averii mamei decedate, cei trei mostenitori se vor prezenta la notar, astfel ca tata va dobandi 2/16 din mostenire, iar cei doi frati cate 3/16 fiecare. Tata va avea in total o cota de 8/16 (partea sa din bunul comun)+ 2/16 (obtinuta cu drept de mostenire), respectiv o cota de 10/16 din intregul imobil.
Numai dupa ce va avea loc dezbaterea succesiunii dupa mama, tatal va poate instraina, sub o forma sau alta, cota sa de 10/16 din imobil, la fel si fratele dv. astfel incat sa deveniti unicul proprietar al bunului.
Daca fratele dv. doreste sa renunte la mostenire, va renunta astfel ca partea sa va profita celorlalti, respectiv dv. si tatalui, in final cotele fiind : tata 5/8 iar dv. 3/8.
In cazul in care tatal va instraina cota sa catre dv., va recomand sa aveti si acordul autentic al fratelui cu privire la aceasta instrainare pentru a nu mai putea sa o atace ulterior. ;)

In sfarsit!
Cineva care intelege!
Bingooooooooooooooooooooooooo!=D>
Dle Marinica ...eu v-am explicat foarte simplu ce solutii aveti!
Alegeti una dintre ele si veti fi acoperit 100%!
MULT NOROC!B-)
multumesc!