Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Masina second hand din Germania
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Masina second hand din Germania

Buna ziua

M-am gandit sa-mi achizitionez o masina second-hand din Germania.
Masina este un Vw Passat, dupa verificarea seria sasiului(online) am primit mesajul:
"Ne pare rău să vă comunicăm că motorul diesel din seria EA189 montat în autovehiculul dumneavoastră cu seria de şasiu (VIN) ....... este afectat de un soft care cauzează diferenţe ale valorilor emisiilor de oxizi de azot (NOx) la testarea pe standul de teste (NEDC)."
Intrebarea mea este daca o sa am probleme la RAR?
Multumesc anticipat
Nu sunteti dv responsabil pentru instalarea softului
Dv pentru finalizare inmatriculare,solicitati programare,va prezentati la o sucursala RAR,
urmand ca inspectorii sa consemneze in baza proprie de date existenta softului pe vehicul
Este procedura complexa,RAR trebuie sa comunice periodic producatorului datele de identificare ale vehiculelor depistate ca avand instalat softul ,se face verificare si de catre producator,ulterior trebuie intervenit asupra fiecarei masini pentru dezafectare/eliminare soft