Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preot angajat la cumul- zile concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preot angajat la cumul- zile concediu de odihna

Am urmatoarea problema la o scoala. Preotul este incadrat la cumul, avand 9 ore in incadrare(0,50 norma). Conform normelor metodologice nr. 34.232/9.06.1998 la punctul 8.este prevazut " Cadrele didactice in activitate care indeplinesc prin cumul o norma sau o fractiune de norma in invatamant, au dreptul la concediul de odihna platit numai pentru functia de baza". Preotul sustine sa i se plateasca concediu de odihna si sporul de vechime. Dar el are functia de baza la parohia sa.
La pct. 9 Cadrele didactice pensionate incadrate cu jumatate de norma sau cu norma intreaga, in baza unui contract de munca pe durata determinata si care cumuleaza pensia cu salariul, in conditiile legii, beneficiaza de dreptul la concediu de odihna in aceleasi conditii cu salariatii incadrati cu contract de munca pe durata nedeterminata din acea unitate, proportional cu timpul lucrat in anul scolar, respectiv universitar.
Eu zic ca nu are dreptul la concediu de odihna platit de catre scoala, dar as vrea si un punct de vedere din partea dumneavoastra.
Legea nr.6/1992 privind concediul de odihna a fost abrogata de Legea nr.53/2003(Codul Muncii).Vedeti art.298 alin.(2)
Eu nu va intreb de Legea 6/1992. Ci de HG 250/1992.
Cine si cand a abrogat aceasta HG?
Edbah a scris:

Eu nu va intreb de Legea 6/1992. Ci de HG 250/1992.
Cine si cand a abrogat aceasta HG?

Bineinteles ca n-a abrogat-o nimeni. Scuze ca intervin in "dialogul" dvs. :)
H.G. nr. 250/1992 este in vigoare, aveti dreptate.

M-am intrebat acelasi lucru aseara dar singurul raspuns pe care l-am gasit a fost acela ca zzenovia era obosita.
Se mai intampla!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Bineinteles ca n-a abrogat-o nimeni. Scuze ca intervin in "dialogul" dvs.

Sunteti invitata de onoare:vishenka:

Nu a fost nicio rautate din partea mea, ci doar o ocazie si pentru mine sa revad aceasta HG.
Intr-adevar, anumite prevederi au devenit caduce, prin aparitia Codului Muncii, dar important e ca HG 250/1992 este inca in viata si isi face de cap!:)

Tot respectul pentru dumneavoastra, Gabriela Pintea si Zzenovia.

O zi cu bucurii!
Buna ziua!Cred ca pot sa va raspund la intrebare HOTÃRÂRE Nr. 250 din 8 mai 1992 *** Republicată
privind concediul de odihna şi alte concedii ale salariaţilor din administraţia publica, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unităţile bugetare
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATA ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 118 din 13 iunie 1995

*) Republicată în temeiul art. III din Hotărârea Guvernului nr. 314 din 9 mai 1995, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 93 din 17 mai 1995.
Hotărârea Guvernului nr. 250 din 8 mai 1992 a fost publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 108 din 17 mai 1992 şi a mai fost modificată prin Hotărârea Guvernului nr. 578 din 22 septembrie 1992, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 254 din 12 octombrie 1992.