Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Nerespectarea datei in care se poate face campanie ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Nerespectarea datei in care se poate face campanie electorala

Conform Art. 64 din legea 115/2015, campania electorala incepe cu 30 de zile inainte de data alegerilor. Dar ce se intampla daca se incalca aceasta prevdere?

Art. 64
Campania electorala incepe cu 30 de zile inainte de data desfasurarii alegerilor si se incheie in ziua de sambata care preceda data alegerilor, la ora 7,00.
Nu se intampla nimic pentru ca in Romania merge si asa! Ca asa va convingeti vedeti interventiile ultimilor doi presedinti alesi de noi, ori a reprezentantilor partidelor ce-i sustineau, in ziua dinaintea alegerilor sau chiar in ziua alegerilor. Si au fost alesi chiar daca nu s-a respectat legea.
Din cate am citit, am inteles ca trebuie notificat biroul electoral care urmeaza sa decida asupra sanctiunilor. Dar probabil ca aveti dreptate, nu se aplica aceasta prevedere.