Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Raspuns decizie partaj din 2007
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Raspuns decizie partaj din 2007

buna ziua.va rog daca se poate sa mi se raspunda si mie la doua intrebari;
1 o decizie de partaj facuta in anul 2007 pe care este o stampila cu definitiva si irevocabila mai poate fi contestata acum?
2 In urma divortului,s a pronuntat partajul in urma caruia trebuia sa i achit fostului meu sot o suma de bani,reprezantand parte din apartamentul ca bun comun.
eu nu am avut toata suma sa l despagubesc ,neacceptand plata in rate,el a ramas in continuare sa locuiasca in apartment.
Sub ce forma as putea sa l evacuez din apartament?
mentionez ca el nu este de acord in prezent cu suma stabilita in urma partajului si doreste o suma mult mai mare
1) nu, nu mai puteti schimba nimic in aceasta privinta.
Faceti cerere de evacuare si daca nu e multumit cu suma, nu ii mai dati nimic, dreptul sau fiind prescris.
Daca vreti sa ii dati sulta, o consemnati prin executor la CEC.
Actiune in evacuare dar cel mai probabil va invoca dreptul de retentie pana ii veti achita sulta.

In acest caz va trebui sa ii platiti chiar daca dreptul sau s-a prescris si nu il mai poate recupera prin executare silita.