avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 350 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Raspuns decizie partaj din 2007
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Raspuns decizie partaj din 2007

buna ziua.va rog daca se poate sa mi se raspunda si mie la doua intrebari;
1 o decizie de partaj facuta in anul 2007 pe care este o stampila cu definitiva si irevocabila mai poate fi contestata acum?
2 In urma divortului,s a pronuntat partajul in urma caruia trebuia sa i achit fostului meu sot o suma de bani,reprezantand parte din apartamentul ca bun comun.
eu nu am avut toata suma sa l despagubesc ,neacceptand plata in rate,el a ramas in continuare sa locuiasca in apartment.
Sub ce forma as putea sa l evacuez din apartament?
mentionez ca el nu este de acord in prezent cu suma stabilita in urma partajului si doreste o suma mult mai mare
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 18:37, 18 Ianuarie 2016
1) nu, nu mai puteti schimba nimic in aceasta privinta.
Faceti cerere de evacuare si daca nu e multumit cu suma, nu ii mai dati nimic, dreptul sau fiind prescris.
Daca vreti sa ii dati sulta, o consemnati prin executor la CEC.
Actiune in evacuare dar cel mai probabil va invoca dreptul de retentie pana ii veti achita sulta.

In acest caz va trebui sa ii platiti chiar daca dreptul sau s-a prescris si nu il mai poate recupera prin executare silita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt disperată. am nevoie de un sfat legat de divorț, vă rog eleonora2 eleonora2 Buna dimineata. Am 49 ani si viata mea de familie a ajuns un cosmar. As dori sa divortez. Nu am copii minori in intretinere. Cei pe care ii am sunt majori. ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament cu sulta ion panaite ion panaite Buna ziua tuturor ! As dori si eu un ajutor va rog. Am divortat in anul 2000 iar divortul s-a facut in lipsa pentru ca fosta sotie a plecat pur si ... (vezi toată discuția)
Refuzul acceptarii sultei de catre fostul sot kdoina2007 kdoina2007 Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in cazul in care fostul sot refuza acceptarea sultei si sa paraseasca apartamentul care mi s-a atribuit in urma unui ... (vezi toată discuția)