Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz concediere din motive care nu tin de persoana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz concediere din motive care nu tin de persoana salariatului

Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez cu un salariat care se afla in preaviz (20 zile) - concediere din motive care nu tin de persoana salariatului - tinand cont ca persoana a inceput sa absenteze nemotivat. A absentat o zi deja. Nici in CCM si nici in Regulamentul intern nu avem prevazuta diminuarea programului de lucru in preaviz, astfel ca salariatul este obligat sa stea 8 ore/zi. Stiu, in acelasi timp, ca Angajatorul trebuie sa-i plateasca Salariatului drepturile pt. 20 zile preaviz. Cum sa procedez daca absenteaza nemotivat?
Pe perioada preavizului salariatul se bucura de toate drepturile si obligatiile prevazute in CIM, CCM aplicabil sau RI. Daca absenteaza nemotivat in perioada preavizului, zilele lipsa nu vor fi platite, daca acestea nu sunt in contul concediului de odihna neefectuat.
Sunt doua posibilitati :
- fie ii suspendati c.i.m. pentru absente nemotivate , situatie in care preavizul se va relua la incetarea suspendarii si c.i.m. incetaeza in baza art.65 C.mun.

- fie il pontati nemotivat fara a i se suspenda c.i.m. pentru absente nemotivate, situatie in care c.i.m. va inceta la expirarea celor 20 de zile lucratoare in baza art.65 C.mun. Abs. nemotivate vor fi mentionate in cuprinsul adeverintei de vechime si in declaratia D112.