Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit teren agricol
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit teren agricol

Buna ziua. Detin 20 ha teren cu contract de arenda inregistrate pe interprindere individuala. Pana acum am platit impozit la venit real, anul acesta as dori sa platesc impozit la norma de venit sau forfetar pe ha daca se poate asa ceva.
Multumesc
Numai ca titlul nu prea are deloc legatura cu intrebarea dumneavoastra. Cereti informatii despre:
ART. 103 din codul fiscal - Definirea veniturilor

(1) Veniturile din activităţi agricole cuprind veniturile obţinute individual sau într-o formă de asociere, fără personalitate juridică, din:

a) cultivarea produselor agricole vegetale;
ART. 106 - Stabilirea venitului anual din activităţi agricole pe bază de norme de venit

(1) Venitul dintr-o activitate agricolă se stabileşte pe bază de norme de venit.
Deci depuneti in ianuarie d221.
Nu veti fi impozitat pentru primele 2 ha, de exemplu daca cultivati cu cereale acest teren luat in arenda. CItiti in tabelul de la art. 105 cod fiscal sa vedti in ce categorie va incadrati.