Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie garsoniera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie garsoniera

matusa mea care locuieste in strainatate vrea sa imi doneze garsoniera. nu poate sa stea in tara decat 5 zile, insuficient pentru perfectarea actelor. Poate sa imi faca o imputernicire notariala pentru ca eu sa pot perfecta actele? sau trebuie sa imputerniceasca o alta persoana? acea persoana poate fi unul din parintii mei ?
Să întocmească O procura la notar. Poate să imputerniceasca O terță persoană pentru donație.
Se poate să fiţi dv împuternicită să încheiaţi actul în nume propriu şi în calitate de mandatar, e reglementat la art. 1304 Cod civil, sub denumirea contractul cu sine însuşi. Totuşi pentru a evita orice interpretări alegeţi o terţă persoană. Dar e posibilă şi prima variantă.