avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua,
Asi dori sa inteb daca iesirea mea la pensie anticipata influienteaza cumva pensia la limita de varsta ?
Trecerea de la pensie anticipata la limita de varsta se face automat,nu trebuie sa anunt eu?
Am uitat sa precizez sunt nascuta pe 20.08.1959,am 35 ani ,9 luni 24 zile vechime,din care 19 ani ,8 luni si 23 zile in grupa II de munca.,cred ca ma incadrez la pensie anticipata.
Va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:16, 20 Ianuarie 2016
~ Conținut șters la cerere ~
Daca nu aveti stagiu asimilat(cursuri universitere de zi,pensie de invaliditate) punctajul mediu anual al pensiei anticipate = punctajul mediu anual al pensiei de limita de varsta.
Pensia va mai creste doar prin cresterea valorii punctului de pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie invaliditate MARLENUTA MARLENUTA va rog sa-mi spuneti daca, la calculul stagiului de cotizare, [b]in cazul pensiei de invaliditate,[/b] se ia in considerare diploma de studii universitare la ... (vezi toată discuția)
Pensie ap mariastan20 mariastan20 Buna ziua, Ma numesc Maria sunt nascuta pe 20.08.1959 si asi dori sa intreb cand asi putea sa ma pensionez ?Am vechime 35 ani 9 luni si 23 zile,din care 19 ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie anticipata mariastan20 mariastan20 Sunt nascuta pe 20.08.1959 am o vechime in munca de 35 ani din care 19ani 8 luni in grupa II de munca ,va rog sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie ... (vezi toată discuția)