Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua,
Asi dori sa inteb daca iesirea mea la pensie anticipata influienteaza cumva pensia la limita de varsta ?
Trecerea de la pensie anticipata la limita de varsta se face automat,nu trebuie sa anunt eu?
Am uitat sa precizez sunt nascuta pe 20.08.1959,am 35 ani ,9 luni 24 zile vechime,din care 19 ani ,8 luni si 23 zile in grupa II de munca.,cred ca ma incadrez la pensie anticipata.
Va multumesc mult!
~ Conținut șters la cerere ~
Daca nu aveti stagiu asimilat(cursuri universitere de zi,pensie de invaliditate) punctajul mediu anual al pensiei anticipate = punctajul mediu anual al pensiei de limita de varsta.
Pensia va mai creste doar prin cresterea valorii punctului de pensie.