Forum Discuţii juridice Achiziţii publice tert sustinator
Discuție deschisă în Achiziţii publice

tert sustinator

un tert sustinator poate pune la dispozitia ofertantului, resurse umane si utilaje?
din lege inteleg ca da, dar totodata tertul sustinator nu este subcontractant!
in situatia data ofertantul, daca ar castiga, ar face lucrarea cu echipamentele si oamenii tertului!
e normal?!
Da, e normal. Tocmai asta e rolul tertului, sa sprijine cu resurse.

Normal ca nu e subcontractant in speta.
Daca e tert, pune la dispozitie resursele, dar nu executa si lucrarea. Lucrarea o executa ofertantul pe propria si unica sa raspundere, cu oamenii si utilajele tertului direct in subordinea sa, asumandu-si raspunderea greselilor, fara a putea trage la raspundere sustinatorul de calitatea lucrarii.

Subcontractantul executa o parte din contract, cu oamenii si utilajele sub autoritatea sa, asumandu-si raspunderea legala si consecintele financiare, daca greseste, in fata ofertantului.

Vedeti si Ord.509 ANRMAP inclusiv anexa, art.45 si 188 din OUG 34 si art.11 si 11^1 din HG 925
vlad nicolae, moderator