Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract comodat auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract comodat auto

O SC vrea sa foloseasca pentru activitatea de transport marfa o autoutilitara si o remorca, inmatriculate pe persoana fizica.
Se va face un contract de comodat intre proprietar si SC?
Trebuie intocmit la notar sau e valabil in forma autentica, sub semnatura privata?
SC va putea deduce toate cheltuielile legate de exploatare (combustibil, taxe drum, asigurari RCA si Casco, reparatii, consumabile)?
Este valabil contractul de comodat incheiat sub semnatura privata.
Se vor putea deduce cheltuielile legate de folosinta /intretinerea vehiculelor, mai putin cheltuielile cu reparatiile generale si cu impozitele pe dreptul de proprietate.