Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... construire fara a cere acordul vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

construire fara a cere acordul vecinului

Buna ziua,
In conditiile in care pe o proprietate toti vecinii, au construite casele pe limita de proprietate, iar eu as dori extinderea locuintei actuale ,trebuie sa cer acordul tuturor?
Cum pot afla daca unul dintre vecini are autorizatie de constructie pe acel zid de pe proprietate?
Cum s-ar schimba datele ,daca acest vecin nu are autorizatie de constructie?
Va multumesc
Trebiue sa cereti acordul tuturor vecinilor pentru a va putea extinde.
Prodan a scris:

Buna ziua,
In conditiile in care pe o proprietate toti vecinii, au construite casele pe limita de proprietate, iar eu as dori extinderea locuintei actuale ,trebuie sa cer acordul tuturor?
Cum pot afla daca unul dintre vecini are autorizatie de constructie pe acel zid de pe proprietate?
Cum s-ar schimba datele ,daca acest vecin nu are autorizatie de constructie?
Va multumesc

Pentru a construi la limita de proprietate va trebuie obligatoriu acordul vecinilor.
Aveti 2 variante : sa mergeti la vecini si sa ii rugati sa va arate autorizatia de construire sau sa mergeti la primarie , depuneti o sesizare si asteptati raspunsul institutiei.
B-)
Ideal ar fi sa discutati cu vecinii si sa le cereti acordul in scris pentru extinderea pe care doriti sa o faceti.
si in conditiile in care unul din nvecini nu isi da acordul sa construim pe limita de proprietate (calcan),trebuie sa construim la 1.90 cm fata de proprietatea lui?
Avand in vedere ca vecinul are o constructie prevazuta cu fereastra spre curtea mea(fara a cere acordul nostru nici al vechilor proprietari), cum as putea sa aflu ca acea constructie este legala?
mentionez ca vechii proprietari nu locuiau in aceasta casa, ca sa sesizeze primaria de aceasta constructie.Constructia vecinului a fost ridicata cu un an inainte de a cumpara noi terenul invecinat .Mentionez ca nu au trecut 10 ani de la acea constructie.
Puteti sa faceti plangere la Inspectoratul de Stat in Constructii si , de asemenea , la primarie solicitand ca sa fie zidita acea servitute de vedere catre curtea dvs.
In cazul in care nu se remediaza situatia , puteti face actiune in instanta si obliga vecinul sa zideasca fereastra!
Cel mai bine sa incepeti concomitent.,...ca sa nu pierdeti timpul!
=D>
Presupun ca doriti sa faceti aceasta extindere in mod legal!
In acest caz veti avea nevoie de Autorizatie de Constructie.
Prima etapa de parcurs spre obtinerea autorizatiei este Certificatul de Urbanism.
Odata cu obtinerea acestuia, veti afla in scris de la forurile competente:
-Care este amprenta legala a constructiilor vecinilor(din planul de situatie de la Oficiul de cadastru)
-Caror vecini(si daca)trebuie sa le cereti acordul.
Obtinerea certificatului de urbanism este o procedura simpla si necostisitoare.Daca la primaria dv, durata eliberarii este indelungata, puteti cere o consultatie la Serviciul Urbanism din cadrul Primariei.
Nu are rost sa va intrebati vecinii daca va dau acordul atata timp cat nu stiti cat de "legale"sunt constructiile dansilor!
Succes.
doina_manuela, utilizator