Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Depunere declaratia Model 2016-ITL-001
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Depunere declaratia Model 2016-ITL-001

Buna ziua,
Sunt PFA si sediul social se afla la domiciliul meu.Mentionez ca nu se desfasoara nicio activitate economica la sediu, iar in actul constator redactat la inregistrarea mea la Registrul Comertului scrie clar ca imi desfasor activitatea la sediul firmelor/societatilor cu care am contracte.
Conform normelor de aplicare a noului cod fiscal se mentioneaza:
“CAPITOLUL II
Impozitul pe clădiri şi taxa pe clădiri
SECŢIUNEA a 5-a
Calculul impozitului pe clădirile cu destinaţie mixtă

43. Pentru clădirile cu destinaţie mixtă, aflate în proprietatea persoanelor fizice, la adresa cărora este înregistrat un domiciliu fiscal, la care nu se desfăşoară nicio activitate economică, impozitul se calculează conform art. 457 din Codul fiscal.”
Deci prin urmare impozitul se calculeaza ca pe o cladire rezidentiala.

Intrebarea mea este :
Avand in vedere cele de mai sus mai sunt obligat sau nu sa depun declaratia: Model 2016 ITL – 001 ???
Multumesc.

Da trebuie depusa,mai ales ca se completeaza pct.VII(si consemnare olograf pe proprie raspundere) si implicit pct.IV din declaratie.La declaratie se anexeaza actul constatator,in copie cerficata de conformitate cu originalul, de la Registrul Comertului.