Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Masina - proprietar decedat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Masina - proprietar decedat

Buna ziua. Am o intrebare , care nu am gasit un raspuns exact pana acum, nici chiar la politie / finante .
Tatal meu avea o dacia din 1979.Masina numai exista, a dezmembrato "in curte " fara acte.Nu am facut succesiunea la ea inca, deocarece daca o accept poate numai scap de ea toata viata..Fac succesiune la un bun care numai exista ?Am de la ea numere, CIV, talon. Pe mine ma intereseaza sa numai vina la impozit. Am fost la finante, m-a trimis la politie , de la politie , m-a trimis la finante. Nu am act de distrugere si nici ce duce la remat. Daca nu platesc impozitul, ce se intampla? Oamenii astia nu inteleg ca aceasta masina are aproape 40 ani vechime. Chiar nu se poate cu o declaratie pe propria raspundere sa o radieze fiscal?Am platit azi impozitele si pt ea(50 lei) pe numele tatalui decedat.Doar la noi exista asa ceva.
La politie ati verificat daca mai figureaza inmatriculata ? pt ca sunt situatii, ca in cazul dvs, cand, dupa o perioada, se radiaza din oficiu.
Este o lege, cred ca 222/2003 , in care se incadreaza situatia dvs, si conform careia puteti face declaratie pe proprie raspundere in care sa explicati ce s-a intamplat