Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Problema dosar dauna Fondul de garantare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Problema dosar dauna Fondul de garantare

Salut,

Am urmatoarea problema.

In urma unui accident, masina mi-a fost avariata atat fata cat si spate iar cel vinovat avea asigurare la Astra.
Am luat legatura cu cei de la FGA(fondul de garantare) pt ca ei se ocupa acum de deschiderile de dosar dauna.
Am fost programat la constatare, si apoi am lasat masina la reparat intr-un service agreat de acestia.(pe 05.01 am lasat-o).
In data de 22.01 am mers sa ridic masina, si am constatat cu uimire ca nu s-au efectuat toate reparatiile elementelor afectate in accident, ca si scuza mi s-a spus ca valoarea reparatiilor totale ar fi depasit valoarea masinii ceea ce nu este posibil.(Astra G 1.6 2003). Mi s-au dat urmatoarele sume: valoare autoturism 8000lei, valoare reparatii integrale 11600 lei, pe langa directorul serviceului mi-a transmis ca imi face o favoare necerandu-mi diferenta, si ca o suporta el...ceva este putred.
Avand in vedere ca nu mi s-au schimbat: radiator,far dreapta, suport bara spate/suport toba esapament/etc. ce pot face ?
Si mai presus de toate, cele schimbate la masina sunt piese aftermarket slabe calitativ iar finisarile nu sunt facute corespunzator.

Pe cine pot trage la raspundere ? Am trimis o adresa catre FGA si astept un raspuns.

Avand in vedere ca s-au folosit doar piese aftermarket( desi am precizat ca nu doresc acest lucru de cel putin 10 ori) valoarea devizului final de 11600 este mincinoasa, la un simplu calcul piesele +manopera efectuate asupra masinii sunt aproximativ 3000 lei.Ii pot actiona in instanta pentru frauda ? sau doar FGA poate face acest lucru ?

Daune masina dupa prima constatare:

De schimbat:bara fata/spate/lampa nr spate/absorbant soc sub far/

De reparat:panou spate/hayon/capota motor/far dreapta de verificat/traversa portfar.
S-au vopsit 4 elemente( bara fata/spate/ hayon/ capota)

La a doua constatare(dupa demontarea pieselor afectate)

De schimbat: far dreapta/aparatoare noroi/suport stanga/dreapta bara spate/absorbant bara spate/grila aerisire/tampon stanga spate

De reparat:cap lonjeron stanga+dreapta/suport roata rezerva.

Toate cele din a doua constatare nu s-au realizat pe motiv de atingerea pragului de despagubire.
Practic am luat masina acasa jumatate avariata...

Va rog sa ma indrumati, cum imi pot repara masina integral cu piese de calitate?

Momentan celor de la FGA le-am transmis ca nu sunt de acord cu realizarea platii reparatiilor catre service-ul care mi-a efectuat lucrarile, pt motivele enumerate mai sus.
Am primit raspuns afirmativ,dosarul nu este acceptat pana nu fac si dumnealor o ancheta.

Va multumesc

arsene21, utilizator
Buna ziua,

Verificati procesul verbal de constatare, cu devizul service-ului.
Verificati daca intradevar valoarea despagubirii/ tuturor reparatiilor, depaseste valoarea masinii (75% din valoarea de piata).

Daca NU: solicitati reparatia corespunzatoare.
Daca DA: inseamna ca era dauna totala - si trebuia sa vi se comunice acest lucru, urmand ca dvs. sa decideti daca mai reparati masina sau nu.