Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Declaratie impozit cladiri peroane fizice
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Declaratie impozit cladiri peroane fizice

persoanele fizice care au in proprietate un imobil rezidential (cu destinatia de locuinta), au obligatia de a depune o noua declaratie de impunere pentru stabilirea impozitului pe cladiri,model ITL 2016?
Nu au acestă obligație.
Numai persoanele fizice care dețin la data de 31 decembrie 2015 clădiri nerezidențiale sau clădiri cu destinație mixtă au această obligație
legea 227/2015
"ART. 495 - Dispoziţii tranzitorii
În vederea stabilirii impozitelor şi taxelor locale pentru anul fiscal 2016, se stabilesc următoarele reguli:
a) persoanele fizice care la data de 31 decembrie 2015 au în proprietate clădiri nerezidenţiale sau clădiri cu destinaţie mixtă au obligaţia să depună declaraţii până la data de 31 martie 2016 inclusiv, conform modelului aprobat prin ordin comun al ministrului finanţelor publice şi al ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei publice, în termen de 60 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, a prezentului cod;"

[ link extern ]