Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Exista infractiunea de abuz de incredere ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Exista infractiunea de abuz de incredere ?

Buna ziua,
Un prieten a facut cadouri unei persoane mai multe bunuri.
Dupa un timp de 2 luni a solicitat ca bunurile sa-i fie restituite, insa persoana refuza, motivand ca le-a primit fara sa ceara.
In aceasta situatie exista infractiunea de abuz de incredere ? , pentru ca prietenul meu intentioneaza sa depuna o plangere.
Precizez ca toate bunurile au fost noi si detine acte justificative ( facturi si bonuri fiscal ) cum au fost cumparate.
Va multumesc.
Daca au fost cu titlu de cadou, nu putem discuta de aceasta infractiune.
Art. 238 CP -Abuzul de încredere:
(1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Din moment ce acele bunuri au fost oferite cu titllu de cadou, nu se poate pune problema savirsirii vreunei infractiuni de catre cel care le-a primit.
~ Conținut șters la cerere ~