Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... ordin OMS 119/2014
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

ordin OMS 119/2014

Buna ziua

o firma cu spatiu mare de birouri, trei hale din care una de productie este obligata sa incheie un contract cu o firma specializata pentru deratizare
Sunt aplicabile prevederile OMS 119/2014???
~ Conținut șters la cerere ~
Cu siguranta aveti deseuri si trebuia sa va incadrati in prevederile din Norme (anexa la ordin MSP nr.119/ 2014) la cap. V
-art. 41 Depozitele de deşeuri menajere, controlate, instalaţiile de compostare a deşeurilor organice şi biodegradabile, instalaţiile de incinerare trebuie proiectate, construite şi administrate astfel încât să se realizeze condiţii de împiedicare a eliminării şi diseminării poluanţilor în mediul natural: sol, ape de suprafaţă, ape subterane, aer sau în mediul urban. În acest scop se vor îndeplini următoarele condiţii:
a) amplasarea şi stabilirea zonei de protecţie sanitară se fac în urma studiilor de impact asupra mediului şi sănătăţii, în condiţiile prevederilor art. 11 şi 12; alegerea locului se face după studii geologice, hidrogeologice şi urbanistice;
b) la proiectare şi la funcţionare se vor prevedea şi respecta metode şi tehnici adecvate de acoperire şi asigurare a deşeurilor solide minerale; acoperirea şi asigurarea se fac zilnic;
c) în cursul operaţiunilor de depozitare, vehiculele de transport au acces numai pe drumurile interioare ale depozitului.
Pentru a se evita contaminarea cu deşeuri a spaţiilor din afara zonei de depozitare, este necesară dotarea cu un echipament pentru spălarea anvelopelor vehiculelor care transportă deşeuri, amplasat între zona de depozitare şi drumul de ieşire din depozit;
d) în cursul exploatării depozitului se aplică măsuri de combatere a insectelor şi rozătoarelor (dezinsecţie şi deratizare);
e) organizarea tehnică a depozitului va respecta reglementările în vigoare pentru protecţia sănătăţii populaţiei, protecţia sănătăţii personalului şi protecţia mediului; se acordă atenţie deosebită împrejmuirii şi perdelelor de protecţie.
Prevederea de la lit.d) va obliga sa incheiati contracte de deratizare si dezinsectie cu firme specializate, autorizate de catre DSV si DS din judetul dvs.