avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data de pensionare

Buna ziua
In primul rand permiteti-mi sa va urez tuturor un an plin de impliniri si realizari, este prima mea intalnire cu dvs in 2016.
La sfarsitul lunii septembrie in acest an (27.09.2016) voi implini 63 de ani de viata si 44 ani de munca neintrerupti (exceptie perioada de nastere si inca cateva luni de ingrijire a copilului 11 luni).
Daca puteti sa ma ajutati sa imi clarific cateva nelamuriri.
Trebuie sa fac cerere de eliberare a actelor ce se depun la dosarul de pensionare pe data implinirii celor 63 de ani? Sau pot de exemlu sa depasesc varsta de 63 de ani si sa depun actele respective sa plec de la locul de munca si la 63 de ani si 6 luni?
Angajatorul este obligat de lege sa-mi inchida actualul contract de munca fix la data cand implinesc 63 ani? (27.09.2016) sau legea-i permite sa ma tina cat dorim de comun accord angajator-angajat?
Va multumesc mult pentru ajutor.
Cu deosebita stima si consideratie,
:flowersblue:
Ultima modificare: Joi, 28 Ianuarie 2016
hacman, utilizator
Cel mai recent răspuns: hacman , utilizator 08:22, 2 Februarie 2016
1. Daca pe 27.09.2016 veti implini 63 de ani inseamna ca v-ati nascut in septembrie 1953.

2. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1953 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 29 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani.

3. - Puteati sa solicitati pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 6 luni, in martie 2013.
- O puteti face si de acum inaimte, oricand doriti.

4. - Conform Codului muncii, art 56(1), lit. c) angajatorul trebuie sa va inceteze de drept contractul individual de munca (CIM) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, adica la 27 martie 2013.
- Apoi, cu aceeasi data, va putea incheia un alt CIM.
- Acum este prea tarziu sa mai faca asa ceva.

5. - Eu va recomand sa solicitati pensionarea pentru limita de varsta cat mai repede si apoi sa lucrati in continuare cat va tine sanatatea si angajatorul.
- Puteti sa cumulati pensia pentru limita de varsta cu orice alt venit salarial.
- Ca sa depuneti acum actele de pensionare nu trebuie neaparat sa incetati CIM.
va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare elyt2004 elyt2004 o persoana nascuta in iulie 1953,este obligata sa se pensioneze in ianuarie 2013?Unitatea poate sa-i desfaca,contractul de munca,fara a fi depusa cererea de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata, procent de diminuare doinacirciu doinacirciu daca in noe 2013 implinesc 58 ani si 2 luni si am 38 ani si 2 luni vechime neintrerupta, cat va fi penalizare la pensionare anticipata? multumesc anticipat ... (vezi toată discuția)
Cand pot pleca in pensie??? bodo gabriella bodo gabriella Numele meu este Vasile am 59 de ani impliniti in septembrie. Am lucrat 40 de ani din care grupa a doua 24 de ani. Va rog sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)