Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire sotie supravietuitoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire sotie supravietuitoare

Buna ziua! X a cumparat un teren pe numele lui, la decesul lui s-a facut succesiune, unii au renuntat si au ramas mostenitoare 2 fiice. Ambele casatorite in momentul cumpararii terenului. Una a decedat ( s-a facut succesiune pe bunurile acumulate in decursul vietii impreuna cu sotul, dar nu si pt. teren - era in anul 1984). Sotul Y a vandut, impreuna cu fiii tot ce aveau ( fara partea de teren, care nu a fost cuprinsa in succesiune). Dupa cativa ani sotul s-a recasatorit, apoi dupa alti cativa a decedat. A doua sotie traieste, nu stiu daca a facut succesiune dupa el ( isi cumparasera impreuna o garsoniera). Cu putin timp in urma a decedat si cea de-a 2-a fiica a lui X dupa care trebuie facuta succesiunea. As vrea sa stiu daca a 2-a sotie a lui Y are drept de mostenire asupra terenului care a fost cumparat de tatal primei lui sotii, deci n-a fost bun dobandit de cei 2 in timpul casatoriei. E vorba de mostenire de la tatal primei lui sotii. E clar ca baietii din prima casatorie au dreptul dupa mama lor, cu cea de-a doua n-a avut copii.
Va multumesc, am inteles! Mi se pare incorect, dar asta e!
Viata nu este tot timpul roz.