Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce pensionari vor beneficia de prevederile legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce pensionari vor beneficia de prevederile legii 192/2015

Potrivit legii 192/2015 beneficiaza de majorarea punctajelor cu 50%, respectiv cu 25% urmatorii pensionari:

-Cei care au lucrat in grupele superioare I si II, conditii speciale si deosebite de munca care si-au deschis drepturile anterior datei de 01/01/2011 si la care la determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat un stagiu complet de cotizare mai mic decat cel prevazut in anexa nr.3 a legii 19/2000, sau decat cel corespunzator lunii si anului deschiderii drepturilor.

Acest lucru reiese din evolutia legislatiei pensiilor publice, dupa cum urmeaza:

O.U.G.100/2008

Valabil pentru activi(asigurati) cat si pentru pensionari la vremea respectiva.

Art. 78^2-(1) Asiguraţii care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupa I şi/sau grupa II de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiază de un număr suplimentar de puncte, după cum urmează:
a) 0,50 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,04166 puncte pentru fiecare lună de spor, acordat pentru vechimea realizată în activitatea desfăşurată în grupa I de muncă;
b) 0,25 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,02083 puncte pentru fiecare lună de spor, acordat pentru vechimea realizată în activitatea desfăşurată în grupa II de muncă.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică numai în situaţiile în care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediii anual se utilizează stagiile complete de cotizare, prevăzute în anexa nr. 3, în funcţie de data naşterii, respectiv stagiile complete de cotizare în funcţie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 167^1."

Art. II. - Prevederile art. 78^2 din Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică şi persoanelor:
a) ale căror drepturi de pensie au fost recalculate conform dispoziţiilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, aprobată cu completări prin Legea nr. 78/2005, cu completările ulterioare, cu excepţia acelora în cazul cărora pentru determinarea punctajului mediu' anual s-a utilizat vechimea în muncă necesară deschiderii dreptului la pensie prevăzută de acte normative cu caracter special;

Legea 218/2008

Valabil pentru pensionari la vremea respectiva.

Articolul 165^1 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 165^1. - (1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia in care, la recalcularea pensiilor in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu completarile ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special.

Valabil pentru activi(asigurati) la vremea respectiva.

Art. 78^2. - (1) Asiguratii care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupe superioare de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, precum si cei care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii speciale sau deosebite, potrivit legislatiei in vigoare dupa aceasta data, beneficiaza de majorarea punctajelor realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri incadrate in conditii speciale, potrivit legislatiei in vigoare dupa aceasta data;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri incadrate in conditii deosebite, potrivit legislatiei in vigoare dupa aceasta data.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizeaza stagiile complete de cotizare prevazute in anexa nr. 3."

O.U.G.209/2008

Valabil pentru pensionari la vremea respectiva.

Art. 165^1. - (1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia in care, la recalcularea pensiilor in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu completarile ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special.
(3) De cresterea punctajelor anuale prevazuta la alin. (1) beneficiaza si persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001-2 noiembrie 2008 inclusiv, cu respectarea conditiilor prevazute la art. 78^2 alin. (2)."

Valabil pentru activi(asigurati) la vremea respectiva.

Art. 78^2. - (1) Asiguratii care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiaza de majorarea punctajelor anuale, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizeaza stagiile complete de cotizare prevazute in anexa nr. 3, in functie de data nasterii, respectiv stagiile complete de cotizare, in functie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 167^1."

Legislatia in vigoare de pana la aparitia legii 192/2015 a conditionat acordarea punctajului suplimentar de marimea(valoarea) stagiului complet de cotizare.
Legea 192/2015 nu mai conditioneza acordarea punctajului suplimentar de marimea(valoarea) stagiului complet de cotizare.

Prin renuntarea la conditia de stagiu pusa de cele 3 acte normative(O.U.G.100/2008, legea 218/2008 si O.U.G.209/2008) pentru acordarea punctajului suplimentar in fuctie de valoarea stagiului complet de cotizare, rezulta ca legea 192/2015 acorda punctaje urmatorilor pensionari:

-Cei care au lucrat in grupele superioare I si II, conditii speciale si deosebite la care la determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat un stagiu complet de cotizare mai mic decat cel prevazut in anexa nr.3 a legii 19/2000, sau decat cel corespunzator lunii si anului deschiderii drepturilor.
O mentiune:
Cei care au beneficiat de prederile legii 226/2006 vor primi majorarea de 50% doar pentru stagiul in conditii speciale realizat dupa 01/04/2001.

Din cei de mai sus se extrag(nu vor beneficia de majorare) cei care au lucrat in conditii speciale si care nu au beneficiat de prevederile de legii 226/2006(stagiul complet de 25 de ani) si care si-au deschis drepturile in intervalul 03/11/2008 la 08/12/2008.
Acestia au beneficiat de majorarea de 50% prin aplicarea:

,Legii 218/2008:

Art. 78^2. - (1) Asiguratii care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupe superioare de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, precum si cei care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii speciale sau deosebite, potrivit legislatiei in vigoare dupa aceasta data, beneficiaza de majorarea punctajelor realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri incadrate in conditii speciale, potrivit legislatiei in vigoare dupa aceasta data;
(2) Prevederile alin. (1) se aplica numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizeaza stagiile complete de cotizare prevazute in anexa nr. 3."

Precizare:
Este interpretarea mea.

Rog moderatorii sa lase pe prima pagina acest topic cel putin pana la finalul anului 2017, atat timp cat produce efecte legea 192/2015.

Pe parcurs o sa mai dezvolt subiectul.

Multumesc mult pentru intelegere.

Carp Mircea, utilizator
Dar cu legea noua, cand vor creste pensiile la cei cu grupe, ei i se vor calcula si cei 6 ani bonus de grupa?Asta nu stiu eu si nu stiu pe cine sa intreb.Ramane cu 24 si 6 luni sau intra in calcul si cei 6 ani si face 30?Ca atunci va creste si pensia ei cu ceva.
Pentru acei 6 ani de stagiu aferent gupei II de munca ati primit cele doua majorari.
Ce prevederi va avea noua lege,nu stiu.
Nu cred ca intreb eu bine, nu stiu cum sa ma exprim.As dori sa stiu daca cei 6 ani intra in total cand vorbim de cotizare, si avem in situatia de fata 30 de ani si 6 luni, sau fiind ani bonus nu intra in calcul si raman cei lucrari 24 de ani si 6 luni.Deci fara 6 lui nu va fi stagiu minim de cotizare.
Stagiul aferent (3 luni/an) intra(se adauga) in orice ce fel de stagiu.
Site-ul www.avocatro.net a fost inchis???