Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... RJIP 2016
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

RJIP 2016

Buna Seara

Cu legatura unui I.I. , in anul trecut (2015) am iesit in plus , anul 2016 incepe cu cheltuieli, fac o dispozitie de incasare ? sau nu trebuie?
Daca acele cheltuieli sunt mai insemnate,ar trebui facuta o dispozitie de incasare si apoi spre sfarsitul lunii una de plata,daca incasarile depasesc platile efectuate.
Buna Ziua
inca o intrebare , dispozitie de incasare/plata apare pe lista de venit brut? sau pe cheltuieli deductibile?
Sumele din dispozitiile de incasare nu reprezinta venituri brute ; cele din dispozitiile de plata nu reprezinta cheltuieli deductibile.
Multumesc foarte mult!

Am gandit ca fac o dispozitie de incasare cu o anumita valoare ( care nu se aplica la nimic) si folosesc banii ( pentru acoperiea cheltuielilor ) pana cand incasarile depasesc valoarea respectiva, ulterior fac o dispozitie de plata fara aplicarea ce cheltuieli au fost.

Corect asa ? Sau fiecare dispozitie de incasare trebuie sa se refere in mod obligatoriu la o chitanta sau la un bon fiscal)?

Multumesc
imike, utilizator
Corect ce este mentionat in prima fraza.