Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... boala profesionala - schimbare loc de munca si functie ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

boala profesionala - schimbare loc de munca si functie ? + sanctiuni ? + ...

Un coleg lucreaza intr-o biblioteca,
un loc de munca unde este praf, mucegai, carii,
fel de fel de fungi,.....

Recent, colegul a depus la Secretariatul institutiei
o Adeverinta emisa de medic
din care rezulta ca acesta a capatat o boala ( astm bronsic,....) - boala profesionala,
care ii pericliteaza starea de sanatate
daca va mai continua sa lucreze in acelasi loc de munca.

Colegul nu vrea sa i se schimbe locul de munca,
sa fie trecut pe alt post, ....

Va rog sa imi spuneti:
1. - daca angajatorul este obligat sa ii schimbe locul de munca
si functia colegului ?
2. - daca angajatorul nu ia asemenea masuri, ce sanctiuni risca ?
3. - daca angajatorul nu ii poate oferi un alt loc de munca echivalent,
cu aceleasi studii, ...., cum ar trebui sa se procedeze ?

Va rog sa imi oferiti niste sfaturi .
Boala profesionala se declara de catre DJSP prin completarea unui formular BP2 si se inregistreaza de catre angajator.
In cazul prezentat este vorba, probabil, de o recomandare medicala primita de la medicul de familie. Daca este doar o recomandare de la medicul d efamilie sau una primita de la medicul pneumolog (acesta are obligatia sa informeze DJSP prin completarea unui formular BP1 in baza caruia se face cercetarea cazului de catre DJSP si in final se emite BP2), documentul trebuie inregistrat la medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale. In urma examinarii medicale a lucratorului si in baza recomandarilor medicului specialist de medicina muncii (inapt/ apt conditionat pe fisa de aptitudine a lucratorului), angajatorul trebuie sa se conformeze acestor recomandari.
Daca colegul nu vrea sa i se schimbe locul de munca, nu vad ce rost are sa depuna o adeverinta de boala/ recomandare medicala la angajator.
1. Angajatorul este obligat sa respecte recomandarea medicului specialist de medicina muncii.
2. Angajatorul paote fi sanctionat contraventional de catre inspectorii sanitari (DJSP) si/ sau de catre inspectorii de munca (ITM). In anumite cazuri grave, daca se ajunge in instanta, angajatorul poate raspunde civil si chiar penal, daca se constata ca nu a respectat o recomandare medicala emisa de catre medicul specialist de medicina muncii.
3. Angajatorul ofera lucratorului un loc de munca liber in organigrama firmei, corespunzator recomandarii medicale primite, nu echivalent/ cu aceleasi studii/ acelasi salariu, etc. cu vechiul loc de munca. Daca nu se inteleg (angajatorul cu angajatul) se poate ajunge la radierea CIM si punerea la dispozitia DJ pentru forta de munca. Sanatatea lucratorului primeaza.
Miliarde si miliarde de multumiri pentru ajutor !
Multa sanatate si tot ce va doriti !
oanaportar, utilizator