Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

denunt calomnios

Fiind acuzat de ultraj, prin ordonanta procororului se dispune N.U.P. intrucat fapta nu exista.Termenul de contestatie a reclamantului fiind expirat .Poate fi denunt calomnios si cui sa ma adresez?
~ Conținut șters la cerere ~
Denuntarea calomnioasa conform Codului penal :

Art. 259. - Invinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plangere, cu privire la savarsirea unei infractiuni de catre o anume persoana, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, in sprijinul unei invinuiri nedrepte, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
Daca cel care a savarsit fapta declara mai inainte de punerea in miscare a actiunii penale fata de persoana in contra careia s-a facut denuntul sau plangerea, ori impotriva careia s-au produs probele, ca denuntul, plangerea sau probele sunt mincinoase, pedeapsa se reduce potrivit art. 76.

Astfel cum va aratat si dl.avocat,puteti formula plangere pentru denuntare calomnioasa,conform art.259 c.pen.la politia pe raza careia a fost comisa fapta.
In aceasta situatie sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii,dovada principala fiind sesizarea impotriva dvs. si faptul ca aceasta nu a putut fi dovedita.