avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate consilier local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate consilier local

Sa presupunem ca un consilier local lucreaza la primaria respectiva cu contract de munca, de colaborare sau conventie civila. Este legal? Daca nu este legal si ANI sau alt organism al statului constata aceasta situatie dupa mai bine de trei ani,i se mai poate imputa sumele incasate ilegal?
Cel mai recent răspuns: seneca399 , utilizator 19:33, 3 Februarie 2016

Sa presupunem ca un consilier local lucreaza la primaria respectiva cu contract de munca, de colaborare sau conventie civila. Este legal? Daca nu este legal si ANI sau alt organism al statului constata aceasta situatie dupa mai bine de trei ani,i se mai poate imputa sumele incasate ilegal?
Chiar nu poate raspunde nimeni?Am citit si eu despre incompatibilitatile consilierilor locali. - nu pot fi si functiobari publici sau angajati cu CIM. Pe mine ma interesa daca pot fi ,,angajati' cu contract de colaborare sau conventie civila. Poate imi raspundeti...Multumesc.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constatare ilegalitate conventie civila- consecinte asupra sumelor incasate in baza acestei conventii seneca399 seneca399 O persoana fizica neautorizata incheie cu o primarie o conventie civila de prestari servicii ( incheiere contracte si organizare licitatii publice).Se spune ca ... (vezi toată discuția)
Cum se poate ataca o decizie de imputare emisa de primarie? adibuta adibuta cum se poate ataca o decizie de imputare emisa de primarie pentru recuperarea asa-zisului prejudiciu cauzat prin incasarea drepturilor speciale ale ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate consilier local-sef serviciu svsu aliodor4750 aliodor4750 seful SVSU dintr-o comuna pleaca un an in concediu fara plata. Primarul poate atribui unui consilier local acest post? Sunt consilier local si cred ca este ... (vezi toată discuția)