Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract inchiriere spatiu comercial nerespectat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract inchiriere spatiu comercial nerespectat

Buna!
Am un milion de probleme de cand cu criza asta. Pe langa cele legate de vanzari proaste si datorii catre stat si furnizor a mai aparut una:
Am incheiat un contract de subinchiriere pt un spatiu de 25 mp unde imi desfasuram activitatea com din 2006. In 2007 contractul a fost prelungit cu inca 2 ani pana in mai 2009. In luna mai cand am solicitat prelungire ni s-a spus ca s-a prelungit si vom primi actul aditional dar pe 19 iulie am primit o instiintare ca la data de 1 aug 2009 sa parasim spatiul.
Nu am putut gasi intr-un timp atat de scurt un alt spatiu si sincer din cauza problmelor nici nu imi permit sa fac inchidere deschidere punct de lucru, predare memorie aparat fiscal, si deschidere, am o angajata in concediu medical de 5 luni si acum a intrat in prenatal si o angajata care nu indeplineste conditiile pt intrare in somaj si nici nu am avut timp sa ii dau preaviz legal de incetare contract de munca pt ca era in concediu medical pana la 1 aug 2009. Am fost la Registr Com si am facut suspendare de activitate, mi-am luat catrafusele, am facut colete pt furnizori cu maraf de pe stoc sa o trimit inapoi si sa imi trimitta cecurile m-am angajat in scris sa platesc restul de sume datorate dar o parte din furnizori au bagat cecurile in banca si contul meu e blocat pt o datorie la sta de 2500 ron si am intrat in incidenta.
O alta problema e ca proprietarul spatiului nu vrea sa inapoieze garantia de 500 de euro pe care am platit-o la incheierea contr. motivand ca i-am distrus spatiul cu toate ca la inventarierea spatiului au iesit toate lucrurile doar o oglinda lipsa care a cazut cand ne-am inundat de la vecinii de deasupra pt ca a cazut de pe perete si s-a spart.
Vreau sa stiu daca dau in judecata firma proprietara a spatiului sau cel care mi-a subcontractat spatiul si daca am castig de cauza, daca exista un termen legal de preaviz pt parasirea spatiului contractat si daca contractul ajuns la termen se poate prelungi chiar daca nu exista nici un act inafara de facturile platite cu chiria si utilitatile si daca pot cere despagubiri in instanta pt pierderile suferite.

va multumesc! astept raspuns!
o zi buna
viorica

Contractul de locatiune inceteaza si prin expirarea termenului. Daca termenul locatiunii a fost determinat prin conventia partilor sau, in lipsa clauzei, de lege (art. 1450-1451 C.civ) locatiunea inceteaza de drept prin simpla trecere a termenului, fara sa mai fie nevoie de o instiintare prealabila (art. 1436alin.1 C.civ.).
Tacita relocatiune-Putem discuta despre reinnoirea locatiunii in mod tacit( tacita relocatiune) ,adica situatia cand locatarul ,dupa expirarea termenului din contract ramane in folosinta lucrului si cu acordul locatorului. Aceasta daca n-a fost exclusa printr-o clauza contractuala expresa .
Cred ca v-a spus cineva despre tacita relocatiune, dar aceasta insemna ca dvs. sa ramaneti in folosinta spatiului ulterior expirarii duratei contractuale, cu acordul proprietarului. Proprietarul v-a instiintat ca nu mai este de acord sa utilizati spatiul, ati facut inventarul bunurilor pentru predarea lui, asa ca nu puteti invoca o tacita relocatiune deoarece vointa proprietarului este clara si ati inteles-o foarte bine: nu va mai vrea in spatiul respectiv.
Fata de plata intitulata "garantie", echivalentul a 500 de euro, solicitarea de restituire trebuie sa o intemeiati pe dispozitiile contractului de inchiriere, urmand a formula o actiune in pretentii in situatia in care nu va este restituita de buna voie. Veti arata ca fata de modul de derulare a contractului de inchiriere plata este nedatorata si ca proprietarul nu poate justifica sporirea averii sale cu aceasta suma. In fostul contract de inchiriere ati specificat cand si in ce conditii se naste dreptul chiriasului la a solicita restituirea sumei platite cu titlul de garantie ? Tinand cont de cuantumul sumei platite, timpul pe care il veti aloca pentru recuperarea acesteia pe calea instantei si costurile aferente pot fi disproportionate. La urmatorul contract de inchiriere, aveti grija cum formulati clauza privind garantia oferita proprietarului, suma sa nu fie transferata acestuia, dar sa fie la dispozitia lui posibil de accesat/pretins cu indeplinirea anumitor conditii. In realitate, dvs. ati facut o plata de 500 euro, nu ati constituit o garantie.
Nu stiu daca ati citit dar contractul expira in mai si proprietarul mi-a trimis adresa in iulie pe 19, adica la aproape 2 luni de la expirarea contractului. in mod normal acesat " tacita relocatiune" intra in vigoare din prima zi dupa expirarea contractului daca nu am primit nici o nota care sa conteste acest lucru si nu dupa 2 luni, apoi cei 500 de euro, sunt specificati in ncontract ca fiind garantie si mi se pare normal sa mi-i inapoieze mai ales ca am facut deja proces verbal de predare a spatiului si noul chirias a intrat in spatiu imediat a doua zi a inceput sa amenajeze spatiul si dupa 2 zile au inceput plangerile din partea proprietarului. norocul meu ca am facut poze la plecare.
din cate am citit un contract care ajunge la termen si nu se elibereaza spatiul respectiv la data scrisa in contract ci din contra se platesc in continuare 2 luni, adica iunie si iulie chirie si utilitati devine contract de locatiune sau ce naiba o fi pe perioada nedefinita si daca se razgandeste proprietarul si vrea totusi sa plec pt ca a gasit chirias care plateste mai mult decat imi permit eu in cele 2 luni poate sa ma trimita la plimbare fara preaviz....cum asta? nu exista niste termeni? nimic? adica eu stau cu rufele in brate acasa pt ca si-a gasit chiriasi care sa plateasca mai mult si nu pot sa fac nimic nici macar sa imi recuperez garantia? unde suntem aici? se aplica legea junglei?:O
Daca a operat tacita relocatiune, atunci proprietarul trebuia sa va dea un termen de 2 luni pentru parasirea spatiului.
Daca in contract este stipulat faptul ca garantia se elibereaza la incetarea contractului de locatiune iar procesul verbal de predare primire este incheiat fara ca proprietarul sa aiba obiectiuni cu privire la retinerea garantiei pentru aducerea la starea initiala a spatiului atunci garantia trebuie eliberata. in situatia refuzului eliberararii garantiei il puteti actiona in instanta.
vioavram a scris:

Nu stiu daca ati citit dar contractul expira in mai si proprietarul mi-a trimis adresa in iulie pe 19, adica la aproape 2 luni de la expirarea contractului. in mod normal acesat " tacita relocatiune" intra in vigoare din prima zi dupa expirarea contractului daca nu am primit nici o nota care sa conteste acest lucru si nu dupa 2 luni, apoi cei 500 de euro, sunt specificati in ncontract ca fiind garantie si mi se pare normal sa mi-i inapoieze mai ales ca am facut deja proces verbal de predare a spatiului si noul chirias a intrat in spatiu imediat a doua zi a inceput sa amenajeze spatiul si dupa 2 zile au inceput plangerile din partea proprietarului. norocul meu ca am facut poze la plecare.
din cate am citit un contract care ajunge la termen si nu se elibereaza spatiul respectiv la data scrisa in contract ci din contra se platesc in continuare 2 luni, adica iunie si iulie chirie si utilitati devine contract de locatiune sau ce naiba o fi pe perioada nedefinita si daca se razgandeste proprietarul si vrea totusi sa plec pt ca a gasit chirias care plateste mai mult decat imi permit eu in cele 2 luni poate sa ma trimita la plimbare fara preaviz....cum asta? nu exista niste termeni? nimic? adica eu stau cu rufele in brate acasa pt ca si-a gasit chiriasi care sa plateasca mai mult si nu pot sa fac nimic nici macar sa imi recuperez garantia? unde suntem aici? se aplica legea junglei?:O

Da, contractul dvs. a incetat la data la care era precizata in cuprinsul sau. Puteati ramane in spatiu, ceea ce ati si facut, cat timp proprietarul a tolerat prezenta dvs.. Ati fost beneficiarii unei tacite relocatiuni pana la data la care proprietarul v-a notificat sa parasiti spatiul utilizat. Puteati sa va opuneti parasirii spatiului respectiv, solicitand acordarea unui preaviz, dar in final proprietarul castiga prin instanta dreptul de a va evacua. Oricum, de vreme ce ati receptionat corect solicitarea proprietarului si ati parasit imobilul, discutiile legate de "unde voi sta, cum de si-a gasit alti chiriasi, cum de m-a trimis la plimbare fara preaviz" sunt inutile. Invocarea eficienta a dreptului la un "concediu/preaviz" anterior solicitarii de eliberare, trebuia sa aiba loc cat timp ati utilizat spatiul respectiv.