avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare locuinta

Buna seara
Fiica mea vrea sa isi cumpere o garsoniera facand imprumut la banca
Eu vreau sa ii dau o suma de bani dar pentru asta vreau sa fiu proprietar cu o cota corespunzatoare sumei date Se poate asa prin programul ,,Prima casa ,, ?Se poate ca eu sa imi platesc partea la incheierea contractului iar ea sa plateasca partea ei in rate ? Mentionez ca eu nu am avut si nici nu am locuita mea . Locuiesc in casa parintilor . Multumesc anticipat !

Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:50, 7 Februarie 2016
De fapt nu ii dati nimic, ci rezulta ca vreti sa cumparati impreuna o garsoniera pe cote parti, dvs o cota, fata o cota. Fata nu poate lua doar o cota prin prima casa.

Prin locuinţă în sensul programului «Prima casă» se înţelege orice imobil cu destinaţia de locuinţă, alcătuit din una sau mai multe camere de locuit, cu terenul, căile de acces, anexele gospodăreşti, facilităţile, dependinţele, dotările şi utilităţile, aferente acesteia, care satisface cerinţele de locuit ale unei persoane sau familii.

(2) Beneficiarul Programului este persoana fizică ce îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:

a) la data solicitării creditului garantat, declară pe propria răspundere fie că nu deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia nicio locuinţă, indiferent de modul şi de momentul în care a fost dobândită, fie că deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia cel mult o locuinţă, dobândită prin orice alt mod decât prin Program, în suprafaţă utilă mai mică de 50 m2;

b) achiziţionează sau construieşte o singură locuinţă, printr-un credit acordat şi garantat în condiţiile Programului;
Ultima modificare: Miercuri, 3 Februarie 2016
gi-jane2, moderator
ninasave a scris:

Buna seara
Fiica mea vrea sa isi cumpere o garsoniera facand imprumut la banca
Eu vreau sa ii dau o suma de bani dar pentru asta vreau sa fiu proprietar cu o cota corespunzatoare sumei date Se poate asa prin programul ,,Prima casa ,, ?Se poate ca eu sa imi platesc partea la incheierea contractului iar ea sa plateasca partea ei in rate ? Mentionez ca eu nu am avut si nici nu am locuita mea . Locuiesc in casa parintilor . Multumesc anticipat !




Buna seara,
Puteti cumpara amandoua, 50%-50%, platiti avans banii pe care-i aveti deja si restul sumei o luati prin Prima Casa (daca va incadrati cu salariile...si indepliniti conditiile programului). Interesati-va la banci, ca stiu un astfel de caz si s-a contractat creditul pe 2 persoane. (dar cred ca va trebui sa achitati tot 50-50% si ce luati de la banca)
Cred ca au contractat un credit ipotecar, nu prin prima casa!
Eu nu pot face imprumut la banca dar banii pe care pot sa ii dau ii am din vanzarea unui teren. Prin credit ipotecar se poate cumpara ? Nu vreau cote egale ci atat cat contribui eu restul platind
Dobanda e mult mai mare, la fel si avansul care trebuie plătit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamuriri credit prima casa corinacarstoiu corinacarstoiu Buna ziua, Vreau sa va solicit ajutorul in clarificarea urmatoarei situatii: detin un imobil in proprietate exclusiva, cu suprafata mai mica de 50 mp si am ... (vezi toată discuția)
Credit prima casa, chiar daca sotia detine o cota parte la apartament mihaionascu mihaionascu Buna ziua, Dupa cum spune si titlul doresc sa aflu daca este posibil ca sa fac un credit Prima Casa si sa achizitionez apartamentul pe care sotia detine o ... (vezi toată discuția)
Codebitor in programul prima casa Eugenia-Gisela Eugenia-Gisela Buna ziua, Va rog frumos, daca se poate, sa-mi raspundeti si mie la o intrebare legata de programul prima casa: [b]daca sotul meu a solicitat si a primit ... (vezi toată discuția)