Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scutire taxa auto - Codul fiscal 2016 - Legea 193/2015
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scutire taxa auto - Codul fiscal 2016 - Legea 193/2015

Buna ziua,

Rog pe cineva care stie, sa-mi spuna, ce articol/aliniat din noul cod fiscal, sau din codul de procedura fiscala din 2016, a inlocuit prevederea din Legea 193/2015 ?

"Articol unic
Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1 din 3 ianuarie 2008, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:

1. La articolul 26, litera c) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor;" "

Deci, in baza carui text din lege s-a anulat Art. 26 ?
Art. 26 a fost abrogat de pct. 5 al alin. (1) al art. 502 din LEGEA nr. 227 din 8 septembrie 2015, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 688 din 10 septembrie 2015.