Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... ABUZ Telekom Romania
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

ABUZ Telekom Romania

Buna seara,

Am sa va dau copy-paste la plangerea ce vreau sa o depun la Telekom Romania.

Dupa ce cititi, accept un sfat/parere asupra acestei spete - si in special ma intereseaza daca este cineva interesat sa ma reprezinte in instana . As vrea sa cerem 100.000 EURO daune, si sa le facem 50-50 indiferent de ce suma obtinem de la ei fiindca eu sunt 100% convins ca suntem in castig de cauza.

Citez reclamatia:

" RECLAMATIE: CARTELA NELIMITAT PE VIATA, TELEKOM

In atentia TELEKOM Romania Communications S.A. cu adresa postala Piaţa Presei Libere nr. 3-5, Clădirea City Gate, Turnul de Nord, et. 7-18, Sector 1, 013702, Bucureşti (Cod Fiscal: RO427320).
Detin urmatoarele numere de telefon TELEKOM, PrePay cu oferta valabila NELIMITAT (pe viata):
0784317XXX
0784338XXX
0784406XXX

Numerele au fost achizitionate in urma reclamei TV.
Doua (2) au fost cumparate din Carrefour Orhideea, si inca patru (4) din CORA Militari.
Mentionez ca inainte de achizitie mi s-a confirmat faptul ca pot sa sun nelimitat dupa ce activez optiunea promotionala, ce va fi valabila in fiecare luna la reincarcare.
Mai mentionez faptul ca nu mi-au fost prezentati termeni sau conditii in magazin inainte de achizitie, si nici nu am semnat nimic pentru a le folosi dupa bunul plac.
Treptat, am primit mesajul “Pentru efectuarea de trafic abuziv si incalcarea termenilor si a conditiilor de utilizare a serviciului PrePay, serviciile de conferinta si apel in asteptare vor fi restrictionate pe termen nelimitat.”.
Numerele 0784338XXX si 0784338XXX au fost blocate definitiv, incat nu mai pot nici macar efectua apel iar pentru numerele 0784317XXX, 0784317XXX, 0784406XXX, 0784406XXX a fost restrictionat serviciul de apel in asteptare si conferinta.

Pe data de 19.1.2016 am sunat la Serviciul Clienti TELEKOM „1234” in jurul orei 20:00-20:30 si am discutat cu o domnisoara/doamna al carui nume nu il cunosc deoarece in primul rand fara sa ma intrebe de situatia mi-a spus din prima ca ce am patit este din cauza traficului abuziv, fara macar sa imi ceara numerele apoi cand i-am cerut explicatii ori sa vorbesc cu un manager/supervizor a tipat la mine (clientul) si mi-a inchis telefonul in nas – pur si simplu.
Am sunat inca o data la 10-15 minute diferenta de timp si am vorbit cu Andrei care mi-a spus ca datorita procedurilor nu imi poate comunica numele colegei.
Solutia a fost sa ma duc intr-un magazin TELEKOM sa depun o sesizare scrisa.

Prin urmare, pe data de 19.01.2016 am trimis mail in limba engleza catre: mediarelations@telekom.ro miroslav.majoros@telekom.ro miroslav.majoros@telekom.com telekomro@mailam.custhelp.com timotheus.hottges@telekom.du timotheus.hottges@telekom.comtimotheushottges@telekom.com miroslavmajoros@telekom.com miroslavmajoros@telekom.ro

Din pacate, nu am nimerit adresele celor doi CEO, Miroslav Majoros ori Timotheus Hottges dar pe data de 20.01.2016 mi-au raspuns cei de la mediarelations@telekom.ro si mi-au cerut numerele de telefon.
In aceiasi zi am raspuns cu numerele de telefon.
Pe data de 21.01.2016 timp in care nu am primit niciun raspuns, mi-au cerut numerele inca o data cei de la telekomro@mailam.custhelp.com .
Le-am raspuns inca o data, apoi am primit raspunsul lor; citez:

Răspuns Telekom Romania Suport (01/21/2016 01:23 p.m.)
Stimate domnule Dutu,

In urma verificarilor efectuate, numerele de telefon 0784338285 si 0784338286 au fost restrictionate datorita incalcarii termenilor si conditiilor de utilizare a serviciilor preplatite prin efectuarea de trafic abuziv.

Ati avut trafic permanent catre numere de Vodafone iar acest lucru a afectat functionalitatea retelei Telekom. Suspendarea s-a facut in baza Articolului 10.1 xi din Ghidul de utilizare prepaid disponibil aici[ link extern ] .

Pentru numerele de telefon 0784317XXX, 0784317XXX, 0784406XXX, 0784406XXX serviciile de conferinta si apel in asteptare au fost restrictionate pe termen nelimitat, pentru efectuarea de trafic abuziv si incalcarea termenilor si conditiilor de utilizare a serviciului prepaid.

Va rugam sa va adresati unui magazin Telekom/partener, sa depuneti o reclamatie scrisa in care sa mentionati cum utilizati serviciile. Reclamatia trebuie trimisa catre Telekom si trebuie sa fie insotita de copia CI-ului. Trimiterea reclamatiei nu va implica reconectarea serviciilor. Cazul va fi analizat punctual, iar rezolutia va va fi transmisa prin SMS/apel/scrisoare la adresa din CI. „

Am trimis mail dupa mail, socat fiind si amenintand cu ANPC, ECC si cu instanta dar fara sa mai primesc vreun raspuns.
Dupa ce am platit, am ramas cu banii dati, cu prejudiciile create continuu pana in ziua de astazi 26.01.2016 fara o solutie.
In mod abuziv si nelegal mi-au fost inrerupte serviciile pentru care am platit iar compania TELEKOM nu mai imi raspunde nici macar la e-mail dupa ce Serviciul Clienti mi-a vorbit agresiv, rastit si mi-au inchis si telefonul in nas in Romania, Bucuresti 2016.
Va aduc la cunostinta faptul ca imi cunosc drepturile de cetatean si de consumator dar si drepturile de cetatean EUROPEAN.
Conform termenilor si conditiilor primite in fiecare plic al cartelei TELEKOM PrePay scrie:
• “15. Teleconferinta (5+1) Acest serviciu iti permite sa comunici cu pana la 5 persoane simultan, indifferent de retea, fiecare apel initiat fiind taxat ca un apel normal” pagina 14.
• “17. Apel in asteptare / apel retinut pe linie
Serviciul “Apel in Asteptare iti permite preluarea unui nou apel in timp ce esti angajat intr-o alta convorbire Telefonica. Serviciul Apel Retinut pe Linie iti ofera posibilitatea de a intrerupe temporar primul apel pentru a raspunde celui de-al doilea. Poti alterna cele doua apeluri de cate ori doresti.” Pagina 14.
• 22. Termeni si conditii (…) b. (…) Telekom Romania Mobile. In cazuri exceptionale (cum ar fi ratiuni impuse de autoritatile competente si/sau de functionare a Serviciilor), Telekom Romania poate schimba/retrage numarul de telefon, informand Utilizatorul in acest sens (prin oricare dintre mijloacele de comunicare de mai sus) cu cel putin 30 de zile in prealabil. (…)” Pagina 16.

In DEX, termenul de nelimitat este descris foarte clar:
NELIMITÁT, -Ă, nelimitați, -te, adj. Care nu are limite sau margini; foarte mare, imens, nemăsurat.
NELIMITÁT, -Ă, nelimitați, -te, adj. Care nu are limite; imens, nemăsurat. – Pref. ne- + limitat.
NELIMITÁT, -Ă, nelimitați, -te, adj. Care nu are limite; imens, nemăsurat. – Ne- + limitat.

Dispretul, bataia de joc, lipsa de interes dar in primul rand ABUZUL incetarii serviciilor pentru care am platit mi-au adus prejudicii morale si materiale ce daca nu vor fi solutionate pe cale amiabila conform cerintelor mele – voi actiona Compania TELEKOM Communications Romania S.A. in instanta in aceiasi masura in care voi depune plangere la ANPC si ECC.
Pentru solutionarea amiabila accept sase (6) telefoane Apple iPhone 6s noi, trei (3) gold si alte trei (3) rose-gold primate sub forma de oferta exclusiva pentru clientul Catalin Dutu (eu); cate un telefon pentru fiecare cartela.
Mentionez ca daunele pe care le voi cere la judecata sunt de o suta de mii de EURO ( 100.000 EURO ).
Mai vreau sa mentionez si ca pe langa toate procedurile legale prin care am sa ma lupt cu TELEKOM Romania pentru aceasta nedreptate, voi recurge si la toate mijloacele mass media interne si externe pentru a face publica povestea mea dar si social-media pentru a face cunoscuta experienta mea. "

Am incheiat citatul reclamatiei.

Astept opinii.

O seara frumoasa va doresc!

In instanta va trebui sa dovediti cuantumul pagubei materiale si care e paguba morala suferita si daca vi se da dreptate si societatea a facut un abuz, vi se vor acorda despagubiri proportional cu paguba suferita.
Veti achita si taxa de timbru raportat la valoarea ceruta, taxa pe care o pierdeti daca vi se respinge cererea, daca veti castiga, veti putea recupera sub forma cheltuielilor de judecata

Art. 3
(1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a) pana la valoarea de 500 lei — 8%, dar nu mai putin de 20 lei;

b) intre 501 lei si 5.000 lei — 40 lei + 7% pentru ce depaseste 500 lei;
c) intre 5.001 lei si 25.000 lei — 355 lei + 5% pentru ce depaseste 5.000 lei;
d) intre 25.001 lei si 50.000 lei — 1.355 lei + 3% pentru ce depaseste 25.000 lei;
e) intre 50.001 lei si 250.000 lei — 2.105 lei +2% pentru ce depaseste 50.000 lei;
f) peste 250.000 lei — 6.105 lei + 1% pentru ce depaseste 250.000 lei.

Art. 7
Actiunile privind stabilirea si acordarea de despagubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii sau reputatiei unei persoane fizice se taxeaza cu 100 lei

Dvs nu vi s-au adus daune in acest sens, iar dauna materiala e suma data pe cartele, eu cred ca nu ar trebui sa visati la sume de astea de mii, suta de mii de euro.

Cate ore pe zi erau telefoanele pe apel catre Vodafone?
Daca stiti ca scopul dvs. era sa beneficiati de oferta Vodafone Cand te suna prietenii primesti net si telefon nu va pierdeti timpul cu planuri in instanta.

Cititi aceste articole:
[ link extern ] /

si aveti aici si punctul de vedere al ANCOM:
[ link extern ]

Buna ziua,

Intr-adevar, doua dintre telefoane au fost zi si noapte in conversatie pentru puncte Vodafone, dar celelalte 4 au fost folosite cateva ore pe zi doar, deci clar nu abuziv.

Nu am semnat nimic, nu mi-au fost prezentate alte conditii cand am cumaprat, din contra mi s-a confirmat in magazin ca le pot folosi nelimitat fara restrictii - altfel nu le mai cumparam.

Deci abuzul lor s-a produs cand mi-au oprit telefoanele pe care nu le foloseam abuziv, nu m-au anuntat in prealabil cu 30 de zile cum este specificat in termenii si conditiile din interiorul plicului PrePay ca mi le opresc ci pur si simplu mi-au dat mesaj ca au fost suspendate nelimitat fiindca le-am folosit abuziv, cand eu pe 4 dintre ele nu le-am folosit abuziv si chiar si pe cele folosite " abuziv " trebuiau tot cu 30 de zile inainte sa ma anunte, apoi sa le opreasca.

La urma urmei eu pot sa folosesc telefoanele cum vreau, din moment ce mi-am cumparat nelimitat. Eu am platit pentru acest serviciu si am ramas cu banii dati.

Imi tin telefoanele sa fac walkie talkie cu prietenii non-stop la munca si dupa munca. Care este problema ce fac cu ele. Le tin sa imi radieze gazonul in curte.

Catalin_Dutu a scris:

Imi tin telefoanele sa fac walkie talkie cu prietenii non-stop la munca si dupa munca. Care este problema ce fac cu ele. Le tin sa imi radieze gazonul in curte.

As zice ca si asta se incadreaza la folosirea abuziva insa cel mai bine adresati-va intai ANCOM, asa cum este recomandat in ghidul de folosire al carui link l-ati pus.

15.3 Orice neintelegere aparuta in legatura cu prestarea Serviciilor preplatite, incluzand orice
incalcare a termenilor si conditiilor de utilizarea a acestora, va fi rezolvata pe cale amiabila.
Partile au dreptul de a se adresa Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare
in Comunicatii (ANCOM) pentru medierea litigiului in cauza.

[ link extern ]
sau ANPC:
[ link extern ] /

Intr-adevar, doua dintre telefoane au fost zi si noapte in conversatie pentru puncte Vodafone, dar celelalte 4 au fost folosite cateva ore pe zi doar, deci clar nu abuziv.

Tot catre Vodafone? Si ce inseamna cateva ore? 2, 3, 4?
Nu ca ar avea importanta pentru discutia asta, va foloseste doar la argumentarea reclamatiilor in fata celor in masura sa ii sanctioneze.
[2.8 din regulament: editare citare integrala mesaj anterior]

Ce vreau eu sa subliniez este ca:
- Termenii si Conditiile prezentate mie (singurele) sunt cei din plicul cartelei TELEKOM, unde repet - scrie:
• “15. Teleconferinta (5+1) Acest serviciu iti permite sa comunici cu pana la 5 persoane simultan, indifferent de retea, fiecare apel initiat fiind taxat ca un apel normal” pagina 14.
• “17. Apel in asteptare / apel retinut pe linie
Serviciul “Apel in Asteptare iti permite preluarea unui nou apel in timp ce esti angajat intr-o alta convorbire Telefonica. Serviciul Apel Retinut pe Linie iti ofera posibilitatea de a intrerupe temporar primul apel pentru a raspunde celui de-al doilea. Poti alterna cele doua apeluri de cate ori doresti.” Pagina 14.
• 22. Termeni si conditii (…) b. (…) Telekom Romania Mobile. In cazuri exceptionale (cum ar fi ratiuni impuse de autoritatile competente si/sau de functionare a Serviciilor), Telekom Romania poate schimba/retrage numarul de telefon, informand Utilizatorul in acest sens (prin oricare dintre mijloacele de comunicare de mai sus) cu cel putin 30 de zile in prealabil. (…)” Pagina 16.

In plus, conform DEX:
NELIMITÁT, -Ă, nelimitați, -te, adj. Care nu are limite sau margini; foarte mare, imens, nemăsurat.
NELIMITÁT, -Ă, nelimitați, -te, adj. Care nu are limite; imens, nemăsurat. – Pref. ne- + limitat.
NELIMITÁT, -Ă, nelimitați, -te, adj. Care nu are limite; imens, nemăsurat. – Ne- + limitat.

Eu nu am cum sa folosesc nelimitatul abuziv. Folosesc nelimitatul nelimitat - pentru asta am platit, vanzatoarea din magazin mi-a confirmat.

Aici este foarte grav ce se intampla, mi-au oprit fara sa ma avertizeze cu 30 zile inainte in prealabil.

Ce au facut ei este ABUZIV si imi creaza in continuare prejudicii fiindca nu mai pot beneficia de ele.

Am nevoie de cineva cu spirit american sa ma ajute cu aceasta speta fiindca eu cred ca vorbesc pe buna dreptate.
Ares-3, moderator