avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pitbull fara botnita
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pitbull fara botnita

Buna ziua,
As avea cateva intrebari legate de acest subiect
De cativa ani in zona in care locuiesc , o persoana isi plimba cainele de rasa pitbull fara botnita si fara lesa . Din cate stiu acest caine intra in categoria de caine periculos si este o lege prin care obliga stapanul sa ii puna botnita cainelui.Acest caine nu musca dar mie sincer imi provoaca o stare de neliniste/frica deoarece acesti caini sunt instabili . In afara faptului ca acesta umbla liber , mai aduna si alti caini vagabonzi care acestia ataca daca te apropii de ei.
Intrebarea mea este:
Pot depune o plangere la politie legata de acest subiect?
Va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Februarie 2016
murafa26, utilizator
Cel mai recent răspuns: murafa26 , utilizator 22:31, 9 Februarie 2016
Puteti depune o plangere la politie in care sa sesizati situatia potential periculoasa.
murafa26 a scris:



Pot depune o plangere la politie legata de acest subiect?



Plangere puteti sa depuneti
In calitate de reclamant va revine obligatia sa sustineti si sa probati plangerea

Probe am video+ martori cu cainele fara botnita

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecinul își plimbă zilnic câinii, de rasă ciobănesc german, fără lesă iar asta ne provoacă temeri. cum îl poate obliga legea să nu-i mai scoată fără lesă pe stradă? ciofli ciofli Buna ziua. Am o mare problema. Locuiesc la sat, Vecinul meu are doi caini rasa ciobanesc german pe care ii scoate in fiecare dimineata si seara pe drum, fara ... (vezi toată discuția)
Legea cainilor cu stapan ContSters101252 ContSters101252 Buna ziua, Detin un catel, rasa nepericuloasa , vaccinat , inregistrat, mocrocipat - toate la zi. In parcul in care ne plimbam si ne jucam cu copii, este ... (vezi toată discuția)
Hcl vs oug Adrianerosca Adrianerosca În 29.04.2002 Consiliul Local Iași aprobă Hotărârea 172/2002 a acestei instituții prin care la alin. 6 al capitolului IV interzice „Circulaţia liberă ... (vezi toată discuția)