Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de munca din cauza absentelor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de munca din cauza absentelor nemotivate?

Bună ziua,

În situația în care un angajat a acumulat mai mult de 3 absențe nemotivate la serviciu, în ce condiții Comisia de disciplină poate solicita desfacerea contractului de muncă? Având în vedere că în Regulamentul Intern nu este prevăzută o astfel de clauză, ce riscă președintele Comisiei de Disciplină în situația în care vine cu această propunere către angajator?

Mulțumesc
procedura, in opinia mea, este cea fireasca de convocare la cercetare disciplinara, de cercetare a abaterii disciplinare si de intocmire a unui referat prin care se propune o masura, masura care poate sau nu sa fie aprobata de catre angajator, cel care are prerogativa disciplinara. Verificati va rog CIM si fisa postului, caci obligatia de a se prezenta la serviciu si a-si indeplini atributiunile de serviciu, de a presta munca este prevazuta intre obligatiile salaritului din Codul muncii si este posibil sa o gasiti reluata in CIM.
@ dorintabirta

Comisia de disciplinata propune ca sanctiune desfacerea disciplinara a c.i.m. , dar cel care decide este angajatorul.

Nu risca nimic , daca vine cu o astfel de propunere.