Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Justificare prelungire contract executie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Justificare prelungire contract executie

In cadrul unui contract de executie pentru o lucrare de mici dimensiuni, dar care presupune turnare de beton in exterior, ce justificari se pot invoca pentru prelungirea duratei de executie? Contractul a fost semnat in luna ianurie, cu durata 30 de zile. Nu sunt prevazute in contract clauze specifice si nici preciarea ca lucrarile incep o data cu ordinul de incepere.
Multumesc!
Justificarea prelungirii nu poate fi decat o imprejurare reala, de care nu s-a stiut la data semnarii contractului si care v-a împiedicat să va îndepliniti obligaţia, respectiv forta majora.
Forţa majoră este orice eveniment extern, imprevizibil, absolut invincibil şi inevitabil.

Obligatia de a incepe lucrarile numai dupa primirea ordionului de incepere este una legala cf. prevederilor Legii nr. 50/1991, republicata, cu modificările și completările ulterioare.
Deci, forta majora nu prea poate fi invocata, caci stiam ca e iarna la data semnarii contractului, nu este asa?
Ordinul de incepre poate fi emis si dupa un anumit timp de la semnare? In speta, au trecut 24 de zile de la semnarea contractului de catre ambele parti...
Multumesc!
Stiati ca e iarna, dar lucrarile se sisteaza daca este timp nefavorabil, nu daca este iarna.

Din cate stiu, se poate dispune inclusiv sistarea lucrarilor, dupa legea constructiilor, daca este timp nefavorabil.

Cu atat mai mult, ordinul de incepere (care inteleg ca nu s-a emis) se poate emite dupa intrunirea tuturor conditiilor necesare, iar timpul nefavorabil este un motiv temeinic pentru amanarea emiterii lui.
Ca urmare, se poate emite un act aditional de prelungire a termenului, cu justificarea temeinica a motivului prelungirii -timpul nefavorabil.