Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... DEDUCERE CHELTUILA PE BAZA DE BON FISCAL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

DEDUCERE CHELTUILA PE BAZA DE BON FISCAL

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema:
daca cumpar materiale si materii prime doar cu bon fiscal ( valoare mai mica de 100 euro, are inscris CUI-ul firmei beneficiare) pot face receptia iar apoi bonul de cosum ? ( este deductibila cheltuiala , avand doar receptia si bonul de consum?).
Multumesc.
Se poate face receptia pe baza bonului respectiv, deasemenea sunt deductibile atat cheltuiala cat si TVA-ul aferent. Bonul este considerat factura simplificata.