Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Delegare atributii primar catre viceprimar.
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Delegare atributii primar catre viceprimar.

Primarul poate delega catre viceprimar toate atrbutiile sale sau doar anumite atributii? Multumesc.
Potrivit Legii nr.215/2001, art.65, primarul poate delega atribuţiile ce îi sunt conferite de lege şi alte acte normative viceprimarului, secretarului unităţii administrativ-teritoriale, conducătorilor compartimentelor funcţionale sau personalului din aparatul de specialitate, precum şi conducătorilor instituţiilor şi serviciilor publice de interes local, în funcţie de competenţele ce le revin în domeniile respective.