avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Delegare atributii primar catre viceprimar.
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Delegare atributii primar catre viceprimar.

Primarul poate delega catre viceprimar toate atrbutiile sale sau doar anumite atributii? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:49, 11 Februarie 2016
Potrivit Legii nr.215/2001, art.65, primarul poate delega atribuţiile ce îi sunt conferite de lege şi alte acte normative viceprimarului, secretarului unităţii administrativ-teritoriale, conducătorilor compartimentelor funcţionale sau personalului din aparatul de specialitate, precum şi conducătorilor instituţiilor şi serviciilor publice de interes local, în funcţie de competenţele ce le revin în domeniile respective.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delegarea de semnătură a primarului citymanager citymanager Conform Legii nr. 20/2014 de modificare a art. 65 din Legea nr. 215/2001, \\"Primarul poate delega atribuţiile ce îi sunt conferite de lege şi alte acte ... (vezi toată discuția)
Cum pot deveni ofiter de stare civila ? soparla62 soparla62 Ce scoala trebuie sa fac ca sa pot devenii ofiter de stare civila? Acum ocup postul de consilier personal al primarului din comuna. Am studii superioare facute ... (vezi toată discuția)
Contestarea dispozitiei primarului visinoiu75 visinoiu75 Am lucrat ca functionar public intr-o primarie pe urbanism si investitii, iar dupa alegeri am devenit viceprimar. Pe langa atributiile delegate de primar si pe ... (vezi toată discuția)