avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale LEGEA 249/2015 - MARCAREA AMBALAJELOR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

LEGEA 249/2015 - MARCAREA AMBALAJELOR

Art. 9. - (1) Operatorii economici producători de ambalaje şi/sau de produse ambalate au obligaţia să utilizeze un sistem de marcare şi identificare pentru ambalaje în vederea îmbunătăţirii activităţilor de recuperare şi reciclare a deşeurilor de ambalaje şi să aplice sistemul de marcare şi identificare prevăzut în anexa nr. 3.
(2) Marcarea se aplică direct pe ambalaj sau pe etichetă şi trebuie să fie vizibilă, lizibilă şi durabilă, chiar şi în cazul în care ambalajul este deschis.


Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie
Cel mai recent răspuns: Baldur , utilizator 19:41, 12 Februarie 2016
Pai, care e intrebarea/subiectul?????
eilirotsin a scris:

Art. 9. - (1) Operatorii economici producători de ambalaje şi/sau de produse ambalate au obligaţia să utilizeze un sistem de marcare şi identificare pentru ambalaje în vederea îmbunătăţirii activităţilor de recuperare şi reciclare a deşeurilor de ambalaje şi să aplice sistemul de marcare şi identificare prevăzut în anexa nr. 3.
(2) Marcarea se aplică direct pe ambalaj sau pe etichetă şi trebuie să fie vizibilă, lizibilă şi durabilă, chiar şi în cazul în care ambalajul este deschis.


Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie


Ma refeream la marcarea pe ambalaje.

Am uitat "?" de la "Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie".

Deci marcarea, conform anexei 3, se face de catre producatorul de amabalaje sau se poate face si de cel care ambaleaza produsele, prin aplicarea unei etichete pe cutie/folie/paleti?

eilirotsin a scris:

eilirotsin a scris:

Art. 9. - (1) Operatorii economici producători de ambalaje şi/sau de produse ambalate au obligaţia să utilizeze un sistem de marcare şi identificare pentru ambalaje în vederea îmbunătăţirii activităţilor de recuperare şi reciclare a deşeurilor de ambalaje şi să aplice sistemul de marcare şi identificare prevăzut în anexa nr. 3.
(2) Marcarea se aplică direct pe ambalaj sau pe etichetă şi trebuie să fie vizibilă, lizibilă şi durabilă, chiar şi în cazul în care ambalajul este deschis.


Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie


Ma refeream la marcarea pe ambalaje.

Am uitat "?" de la "Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie".

Deci marcarea, conform anexei 3, se face de catre producatorul de ambalaje sau se poate face si de cel care ambaleaza produsele, prin aplicarea unei etichete pe cutie/folie/paleti?




aha, este semnul cu trei sageti care descriu sugestiv reciclarea si care au inscriptii in functie de material (PE, HDPE, PET etc sunt cred 6 clase)
Daca producatorul nu o pune din fabricatie (inseamna modificarea matritelor) sau ambalajul provine din spatial extracomunitar (ie China) o sa trebuiasca sa o puneti Dvs, pe eticheta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Paleti lemn - ambalaj reutilizabil? ditri ditri Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dvs pentru a lamuri situatia sistemului de declarare a deseurilor de ambalaje conform legii 249/2015. Firma la care lucrez ... (vezi toată discuția)
Declaratii afm laurastef89 laurastef89 Buna ziua, am rugamintea sa imi oferiti cateva informatii cu privire la obligativitatea declararii ambalajelor in urmatoarea situatie: Avem 2 firme: -firma ... (vezi toată discuția)
Fond de mediu ambalaje mevaioana mevaioana Buna ziua! Nu stiu cat de bine am postat la categorie, dar mai potrivita nu am gasit. Asa avea nevoie de o mana de ajutor, daca se poate, cu o situatie ... (vezi toată discuția)