Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale LEGEA 249/2015 - MARCAREA AMBALAJELOR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

LEGEA 249/2015 - MARCAREA AMBALAJELOR

Art. 9. - (1) Operatorii economici producători de ambalaje şi/sau de produse ambalate au obligaţia să utilizeze un sistem de marcare şi identificare pentru ambalaje în vederea îmbunătăţirii activităţilor de recuperare şi reciclare a deşeurilor de ambalaje şi să aplice sistemul de marcare şi identificare prevăzut în anexa nr. 3.
(2) Marcarea se aplică direct pe ambalaj sau pe etichetă şi trebuie să fie vizibilă, lizibilă şi durabilă, chiar şi în cazul în care ambalajul este deschis.

Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie
Pai, care e intrebarea/subiectul?????
eilirotsin a scris:

Art. 9. - (1) Operatorii economici producători de ambalaje şi/sau de produse ambalate au obligaţia să utilizeze un sistem de marcare şi identificare pentru ambalaje în vederea îmbunătăţirii activităţilor de recuperare şi reciclare a deşeurilor de ambalaje şi să aplice sistemul de marcare şi identificare prevăzut în anexa nr. 3.
(2) Marcarea se aplică direct pe ambalaj sau pe etichetă şi trebuie să fie vizibilă, lizibilă şi durabilă, chiar şi în cazul în care ambalajul este deschis.

Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie

Ma refeream la marcarea pe ambalaje.

Am uitat "?" de la "Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie".

Deci marcarea, conform anexei 3, se face de catre producatorul de amabalaje sau se poate face si de cel care ambaleaza produsele, prin aplicarea unei etichete pe cutie/folie/paleti?

eilirotsin a scris:

Art. 9. - (1) Operatorii economici producători de ambalaje şi/sau de produse ambalate au obligaţia să utilizeze un sistem de marcare şi identificare pentru ambalaje în vederea îmbunătăţirii activităţilor de recuperare şi reciclare a deşeurilor de ambalaje şi să aplice sistemul de marcare şi identificare prevăzut în anexa nr. 3.
(2) Marcarea se aplică direct pe ambalaj sau pe etichetă şi trebuie să fie vizibilă, lizibilă şi durabilă, chiar şi în cazul în care ambalajul este deschis.

Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie

Ma refeream la marcarea pe ambalaje.

Am uitat "?" de la "Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie".

Deci marcarea, conform anexei 3, se face de catre producatorul de ambalaje sau se poate face si de cel care ambaleaza produsele, prin aplicarea unei etichete pe cutie/folie/paleti?

aha, este semnul cu trei sageti care descriu sugestiv reciclarea si care au inscriptii in functie de material (PE, HDPE, PET etc sunt cred 6 clase)
Daca producatorul nu o pune din fabricatie (inseamna modificarea matritelor) sau ambalajul provine din spatial extracomunitar (ie China) o sa trebuiasca sa o puneti Dvs, pe eticheta.