Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundaţie de pe acoperiş
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundaţie de pe acoperiş

Sunt proprietara unui apartament la parterul unui bloc cu o singură scară, la care acoperişul nu a fost reparat de ani buni, aşa încât, la fiecare ploaie, apa se infiltrează pe coloană, până în apartamentul meu. Asociaţia de proprietari a propus în adunarea generală să facem mansardarea blocului, dar două persoane de la et IV nu au fost de acord, iar pentru anvelopare, ceilalţi locatari spun că nu pot plăti. Firma de asigurări spune că nu plăteşte decât dacă mă inundă un alt locatar, nu şi dacă apa vine de pe acoperiş. Eu ce trebuie să fac în această situaţie, mai ales că membrii Comitetului au demisionat şi nimeni nu vrea să îşi asume preşedenţia?Să plătesc singură anveloparea terasei? Între timp, cine plăteşte distrugerile din apartamentul meu?
Dacă membrii C.E. au demisinat in ” bloc „ in frunte cu președintele de asociație trebuie convocată Adunarea Generală si alegerea unui C.E. astfel o să aveți posibile probleme cu semnarea listelor de cheltuieli care trebuiesc semnate de președinte și implicit încasarea cheltuielilor .

Trebuie atent analizata problema deoarece in speta expusa trebuie vazut concret daca problema se solutioneaza numai prin anveloparea terasei
Dv de la parter nu aveti legatura directa cu terasa decat prin scurgerea de pe bloc
Terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna,a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Asociatia de proprietari este obligata sa intretina si sa asigure buna functionare a partii comune de constructii si instalatii din imobil-neconditionat de vointa proprietarilor
Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa dispuna verificarea situatiei ,sa constate factorul generator si sa dispuna remedierea acestora
Contravaloare hidroizolatie se repartizeaza tuturor proprietarilor functie de cota indiviza
Daca proprietarii isi asuma responsabilitatea sa nu achite sumele individual impuse,risca ca la sumele respective sa le fie aplicate penalitati ,iar asociatia de proprietari are la indemana disp art 50 si 51 din L nr 230/2007 pentru recuperare sume cu titlu de restanta