Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I si II de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I si II de munca

Buna ziua!,
Am lucrat in grupa a-II-a si grupa I de munca 10 si respectiv 20 de ani in prima perioada am fost recrutat militar 1,5 ani.
1.Aceasta perioada de serviciu militar se va considera vechime in munca(perioada de contributie)?.
2.Cum ramane cu grupa a-II-a de munca in aceasta perioada(am spor de vechime)?
Multumesc!
Buna ziua,

Sunt nascut in anul 1957 si angajat din luna septembrie1983. In toata aceasta perioada de munca am lucrat 5 ani in grupa speciala si 20 de ani in grupa II. Pot iesi la pensie fara diminuarea acesteia? Mentionez ca sunt absolvent de invatamant superior (5 ani) si am efectuat stagiul militar cu termen redus (9 luni).

Multumesc!
nicdel, utilizator
Din datele postate rezulta pensie de limita de varsta la 58 de ani.
Multumesc pentru raspuns, dar am gresit perioada de munca in grupa II, care este de 14 ani si nu de 20 ani!

O zi buna!
Cat este stagiul total de cotizare si din ce se compune.

Daca este:
5 ani conditii speciale
14 ani in grupa II
5 ani facultate
9 luni armata

Atunci nu indepliniti conditia de stagiu complet.
Carp Mircea a scris:

Cat este stagiul total de cotizare si din ce se compune.

Daca este:
5 ani conditii speciale
14 ani in grupa II
5 ani facultate
9 luni armata

Atunci nu indepliniti conditia de stagiu complet.

Buna seara,

Va multumesc inca odata pentru raspunsuri si voi incerca sa fiu mai explicit:

9 luni armata perioada 1977-1978
5 ani facultate perioada 1978-1983
32 de ani de activitate neintrerupta (deci implicit 32 ani stagiu de cotizare) din 1983 pana in prezent
5 ani conditii speciale, perioada 1995-2000
14 ani si 6 luni grupa II (perioada 200 - prezent 2016)

Ganduri bune!
nicdel, utilizator