avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I si II de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I si II de munca

Buna ziua!,
Am lucrat in grupa a-II-a si grupa I de munca 10 si respectiv 20 de ani in prima perioada am fost recrutat militar 1,5 ani.
1.Aceasta perioada de serviciu militar se va considera vechime in munca(perioada de contributie)?.
2.Cum ramane cu grupa a-II-a de munca in aceasta perioada(am spor de vechime)?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: nicdel , utilizator 21:48, 17 Februarie 2016
Buna ziua,

Sunt nascut in anul 1957 si angajat din luna septembrie1983. In toata aceasta perioada de munca am lucrat 5 ani in grupa speciala si 20 de ani in grupa II. Pot iesi la pensie fara diminuarea acesteia? Mentionez ca sunt absolvent de invatamant superior (5 ani) si am efectuat stagiul militar cu termen redus (9 luni).

Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2016
nicdel, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din datele postate rezulta pensie de limita de varsta la 58 de ani.
Multumesc pentru raspuns, dar am gresit perioada de munca in grupa II, care este de 14 ani si nu de 20 ani!

O zi buna!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cat este stagiul total de cotizare si din ce se compune.

Daca este:
5 ani conditii speciale
14 ani in grupa II
5 ani facultate
9 luni armata

Atunci nu indepliniti conditia de stagiu complet.
Carp Mircea a scris:

Cat este stagiul total de cotizare si din ce se compune.

Daca este:
5 ani conditii speciale
14 ani in grupa II
5 ani facultate
9 luni armata

Atunci nu indepliniti conditia de stagiu complet.


Buna seara,

Va multumesc inca odata pentru raspunsuri si voi incerca sa fiu mai explicit:

9 luni armata perioada 1977-1978
5 ani facultate perioada 1978-1983
32 de ani de activitate neintrerupta (deci implicit 32 ani stagiu de cotizare) din 1983 pana in prezent
5 ani conditii speciale, perioada 1995-2000
14 ani si 6 luni grupa II (perioada 200 - prezent 2016)

Ganduri bune!
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2016
nicdel, utilizator

Alte discuții în legătură

Cind ma pot pensiona !?? stoica ionut 13 stoica ionut 13 Mama mea nascuta pe 13-04-1955 a lucrat 32 ani din care 23 ani si 6 luni grupa a II-a plus 3 ani ordonanta . La ce virsta se poate pensiona cu limita virsta ... (vezi toată discuția)
Se poate iesi la pensie anticipat? ramona_84 ramona_84 Tatal meu are 52 de ani este nascut in 26.02.1960 , lucreaza din 10.02.1979 si are in total 38,5 de ani de munca,deoarece 22 de ani s-a incadrat la grupa a ... (vezi toată discuția)
Cum poți afla daca Carmeneni Carmeneni Cum poți să știu că îndeplinesc condițiile de pensionare, dacă am lucrat în condiții speciale și deosebite? La ce instituțiile mă pot adresa? (vezi toată discuția)