Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare in caz de accident vascular ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare in caz de accident vascular cerebral

Buna seara,

V-as ruga sa imi oferiti o informatie referitoare la conditiile de pensionare pentru tatal meu care acum 4 ani a suferit un accident vascular cerebral. Diagnosticul neurologului:
- Accident vascular cerebral ischemic sechelar (semi-pareza mana stanga)
- Atrofie cerebrala
- Hipertensiune arteriala (oscilatii mari ale tensiunii arteriale)

Este capabil de deplasare si auto-ingrijire dar nu mai este in totalitate apt pentru munca intelectuala din cauza sechelelor neurologice(lacune,dificultati de concentrare) si fizica (semi-pareza mana stanga).

Mentionez ca este nascut in 03.03.1958, a efectuat stagiul militar obligatoriu si 5 ani de facultate. A lucrat din septembrie 1984 pana anul trecut (dintre care 9 ani si 9 luni la grupa 1 intre anii 1991 - 2010)

Credeti ca s-ar incadra pentru pensionarea pe caz medical?

Va multumesc!
Lucian
lucist_r, utilizator
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale, de pe langa Casa de Pensii, avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.