Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie pensie pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie pensie pe caz de boala

Buna ziua, tatal meu are 69 de ani, este pensionat din 2007 cu pensie anticipata cu penalizare si de 4 ani este pensionat datorita varstei, are 780lei.
De doua saptamani a suferit accident vascular cerebral ischemic la occpitalul stang, prin urmare nu vede cu ochiul drept, plus alte probleme de sanatate cum ar fi diabet de tip 2, ischemie cardiaca, hipertensiune, alhzimer, etc.

As dori sa stiu daca in aceste conditii se ofera o anumita indemnizatie de la stat? dr-ul de familie a spus ca da. Va multumesc.
Nu exista indemnizatie de invaliditate.
Exista indemnizatie de handicap.
Gasiti toate informatiile aici:

[ link extern ]

Carp Mircea, utilizator