Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ACORD DE MEDIERE NESUPUS INCUVIINTARII INSTANTEI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ACORD DE MEDIERE NESUPUS INCUVIINTARII INSTANTEI

Exista un acord de mediere intre un debitor si o asociatie de proprietari prin care se stabileste un grafic de plata a datoriilor. Desi se mentioneaza ca acest acord "va fi supus incuviintarii instantei de judecata...", aceasta nu s-a intamplat. Este obligatorie aceasta incuviintare? Sau acest acord este valabil si asa, chiar si in fata instantei de judecata in eventualitatea unui conflict?
Dacă își executa obligația nu este problema.

Ca sa aveți titlu executoriu va trebuie hotărâre judecătorească.
Se pare ca nu am avut toate datele. Revin. Exista un acord de mediere care de 3 luni nu a mai fost respectat. Dar, la asociatie nu exista o copie a contractului de proprietate a apartamentului pentru debitor. Se poate deschide o actiune in instanta chiar daca nu poate fi demonstrata calitatea pasiva a debitorului? (nu se poate depune o copie a contractului fiindca nu exista)
In instanta nu se cere asociatiei sa depuna actul de proprietate al unui restantier.