avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals in declaratii la politist
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals in declaratii la politist

Am citit declaratia data de faptuitor (persoana impotriva careia am formulat plangere penala pt inselaciune) organelor de cercetare.

In acea declaratie a spus f multe minciuni.
In temeiul acestor minciuni, a fost dispusa clasarea plangerii!!

Pot sa fac inca o plangere pt fals in declaratii - referitor la aceste declaratii mincinoase date la politie???
Daca este vorba de un dosar penal, faptuitorul, până la dobândirea calității de suspect sau inculpat, poate fi audiat doar în calitate de martor, beneficiind de toate drepturile și obligațiile prevăzute de lege pentru acesta. In caz ca face afirmaţii mincinoase ori nu spune tot ce ştie în legătură cu faptele sau împrejurările esenţiale cu privire la care este întrebat, poate fi acuzat de marturie mincinoasa.
Ah, si eu am fost audiat deci tot ca martor!
Acum inteleg ce e cu formularul ala pe care scrie martor...

Deci infractiunea nu este fals in declaratii (declararea unor minciuni unui functionar), ci este marturie mincinoasa (adica in cadrul procesului penal)??

In penal e valabil ca nu se poate face dovada cu martor peste inscris????
Sau ca proba testimoniala este inadmisibila acolo unde se poate face dovada cu inscris??
Dvs daca ati suferit o vatamare prin infractiunea respectiva si ati depus plangerea, sunteti persoana vatamata, in aceasta calitate trebuia sa fiti audiat.

Bine... nu mai stiu ce formular era, dar e vreo diferenta intre a fi martor si a fi persoana vatamata??

Si ce mijloc procedural am la dispozitie?
1. Formulez o noua plangere penala pt marturie mincinoasa?
2. Cer redeschiderea dosarului?
3. Invoc in cadrul plangerii impotriva ordonantei de clasare?


Referitor la cealalta intrebare:
faptuitorul, ca martor, zice: mi-a dat X inscrisul falsificat, nu l-am falsificat eu
politistul il crede pe cuvant, in loc sa il puna sa dovedeasca ca i-a dat altcineva falsul!!!
Ultima modificare: Duminică, 21 Februarie 2016
aidu, utilizator
De ex. in calitate de persoana vatamata aveti dreptul de a propune administrarea de probe, de a ridica excepţii şi de a pune concluzii, în condiţiile prevăzute de lege.
Cand ati primit comunicarea ordonantei de clasare?

Alte discuții în legătură

Solutie clasare victorm86 victorm86 Solicit un punct de vedere fata de urmatoarea situatie: Am efectuat o plangere penala care a fost solutionata prin clasarea faptelor reclamate doar in baza ... (vezi toată discuția)
Falsificarea sub semnatura privata  silviu silviu Ce sanse sunt intr-un proces in care se falsifica datele unei chitante de mina prin adaugarea unui martor inexistent si pentru care exista probe (al doilea ... (vezi toată discuția)
Autoritatea de lucru judecat si hotararile de respingerea actiunii ca inadmisibila eusaisapte eusaisapte Mi-a fost respinsa nemotivat in fapt si de drept o plangere impotriva actelor procurorului ca inadmisibila cu rea-credinta, si nu-mi aduc aminte ca vreodata ... (vezi toată discuția)