Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce Parchet e competent ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce Parchet e competent ?

Buna seara,

Se doreste depunerea unei Plangeri Penale impotriva unui Inspector de Politie.
Va rog sa ma ajuta cu un raspuns legal in sensul urmator :
Care este Parchetul competent ? (de pe langa Judecatorie,Tribunal sau Curte de Apel) .
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara,

Pe ce text de lege va bazati raspunsul dvs. ?
Pe aceste texte de lege se bazeaza raspunsul:
ART. 27 LEGEA 218/2002
(1) Ministrul de interne, cu avizul procurorului general al Parchetului de pe lângă Curtea Supremă de Justiţie, desemnează poliţişti care au calitatea de organe de cercetare ale poliţiei judiciare.
(2) Urmărirea penală se efectuează în mod obligatoriu de procuror în cazul infracţiunilor săvârşite de poliţiştii care au calitatea de organe de cercetare ale poliţiei judiciare.
(3) Infracţiunile săvârşite de poliţiştii care au calitatea de organe de cercetare ale poliţiei judiciare se judecă în primă instanţă de către:
a) tribunal, în cazul poliţiştilor prevăzuţi în art. 14 alin. (2) pct. II din Legea nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului;
b) curtea de apel, în cazul poliţiştilor prevăzuţi în art. 14 alin. (2) pct. I lit. e) - j) din Legea nr. 360/2002;
c) Curtea Supremă de Justiţie, în cazul poliţiştilor prevăzuţi în art. 14 alin. (2) pct. I lit. a) - d) din Legea nr. 360/2002.

ART. 14 LEGEA 360/2002
(1) Poliţiştii se încadrează în două categorii, definite în raport cu nivelul studiilor necesare, după cum urmează:
a) categoria A - Corpul ofiţerilor de poliţie - cuprinde ofiţeri de poliţie cu studii superioare;
b) categoria B - Corpul agenţilor de poliţie - cuprinde agenţi de poliţie cu studii liceale sau postliceale cu diplomă.
(2) Categoriile de poliţişti se împart pe corpuri şi grade profesionale, după cum urmează:
#M2
I. Corpul ofiţerilor de poliţie:
a) chestor general de poliţie;
b) chestor-şef de poliţie;
c) chestor principal de poliţie;
d) chestor de poliţie;
e) comisar-şef de poliţie;
f) comisar de poliţie;
g) subcomisar de poliţie;
h) inspector principal de poliţie;
i) inspector de poliţie;
j) subinspector de poliţie.
#B

II. Corpul agenţilor de poliţie:
a) agent-şef principal de poliţie;
b) agent-şef de poliţie;
c) agent-şef adjunct de poliţie;
d) agent principal de poliţie;
e) agent de poliţie.
Buna seara,

Dle. avocat "patrascu razvan" tin sa precizez urmatoarele :

A fost depusa Plangerea Penala impotriva unui Inspector de Politie la Parchetul de pe langa CA, iar acesta si-a declinat competenta( nu se cunoaste motivatia legala !!!) in favoarea Parchetului de pe langa Judecatorie !!!

In aceste conditii va intreb :

Pana in prezent a intervenit o alta lege sau a fost modificata legea nr. 218/2002 cu privire la aceasta competenta ? (altfel de ce si-ar fi declinat Pachetul de pe langa CA competenta)

Multumesc.
nimar, utilizator
Da, am verificat acum, potrivit art. 52 din Legea 255/2013 privind punerea în aplicare a Codului de procedură penală, s-a abrogat art. 27 alin. (3) din Legea nr. 218/2002, ceea ce presupune că în prezent calitatea de poliţist nu mai reprezintă o calitate de natură să atragă competenţa personală specială de judecată a infracţiunilor, acesta este motivatia.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat