Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce Parchet e competent ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce Parchet e competent ?

Buna seara,

Se doreste depunerea unei Plangeri Penale impotriva unui Inspector de Politie.
Va rog sa ma ajuta cu un raspuns legal in sensul urmator :
Care este Parchetul competent ? (de pe langa Judecatorie,Tribunal sau Curte de Apel) .
Multumesc.
ART. 326 c.p.p.
Trimiterea cauzei la un alt parchet
Când există o suspiciune rezonabilă că activitatea de urmărire penală este afectată din pricina împrejurărilor cauzei sau calităţii părţilor ori a subiecţilor procesuali principali ori există pericolul de tulburare a ordinii publice, procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, la cererea părţilor, a unui subiect procesual principal sau din oficiu, poate trimite cauza la un parchet egal în grad, dispoziţiile art. 73 şi 74 fiind aplicabile în mod corespunzător.

Va rog sa-mi spuneti si mie daca se afiseaza pe undeva vreo lista cu politistii avizati in temeiul art 27 alin (1) Legea 218/2002.