Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna/ concediu medical/ concediu fara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna/ concediu medical/ concediu fara plata cadru didactic

Buna ziua,

Imi precizati, va rog, daca in invatamant:

1. concediul medical anuleaza concediul de odihna pe toata perioada anului scolar 2015 - 2016, incepanad cu septembrie 2015? Sau anuleaza incepand cu ianuarie 2016?

2. cate zile de concediu de odihna are dreptul un cadru didactic?

3. cate zile de concediu medical are dreptul un cadru didactic pe an calendaristic?

4. ce drepturi i se anuleaza cadrului didactic pe perioada concediului fara plata?

Multumesc.
1. concediul medical anuleaza concediul de odihna pe toata perioada anului scolar 2015
- 2016, incepanad cu septembrie 2015? Sau anuleaza incepand cu ianuarie 2016?

Concediul medical nu anuleaza si nu afecteaza dreptul la concediulde odihna.

2. cate zile de concediu de odihna are dreptul un cadru didactic?

Cadrele didactice din învăţământul preuniversitar beneficiază de dreptul la concediul de odihnă anual cu plată, cu o durată de 62 de zile lucrătoare, în perioada vacanţelor şcolare.

Cadrele didactice din învăţământul universitar beneficiază de concediul anual de odihnă cu plată, în perioada vacanţelor universitare, cu o durată de cel puţin 40 de zile lucrătoar

3. cate zile de concediu medical are dreptul un cadru didactic pe an calendaristic?

Vedeti acest link:
[ link extern ]

4. ce drepturi i se anuleaza cadrului didactic pe perioada concediului fara plata?

Concediu fara plata nu constituie vechime in munca, stagiu de cotizare la pensie, la somaj si la sanatate.