Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Concediu de odihna in continuarea concediului de ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Concediu de odihna in continuarea concediului de maternitate

Buna ziua,

As dori sa stiu pentru urmatorul caz, cate zile de concediu i se cuvin unui profesor :
1. perioada septembrie - decembrie 2015 - activitate la catedra
2. perioada ianuarie - iunie 2016 - concediu medical + concediu de maternitate

Zilele de CO cuvenite perioadelor de mai sus se pot lua imediat dupa terminarea concediului de maternitate? Exista vreun impediment in faptul ca , fiind in CO , postul nu devine vacant si unitatea de invatamant sa refuze cererea de CO?

Dupa finalizarea CO urmeaza intrarea in CCC.

Va multumesc,

In principiu, zilele de CO se pot lua dupa efectuarea concediului de maternitate. Insa in invatamant, exista o prevedere derogatorie de la aceasta situatie , si anume: Cadrele didactice din învăţământul preuniversitar beneficiază de dreptul la concediul de odihnă anual cu plată, în perioada vacanţelor şcolare.

Pe durata CO, postul nu poate deveni vacant ... vacantarea postului se face in momentul in care se inceteaza raportul de munca.
Multumesc pentru raspuns.

In cazul de fata CO poate incepe exact in perioada vacantei de vara si ar fi urmat de intrarea in CCC, cu data de 1 septembrie (inceperea noului an scolar). Poate fi refuzata acordarea CO in acest caz? In perioada de la sfarsitul concediului de maternitate si pana la data de 1 septembrie, sotul va intra in CCC.

In plus, in normele metodologice PRIVIND EFECTUAREA CONCEDIULUI DE ODIHNĂ AL PERSONALULUI DIDACTIC DIN ÎNVĂŢĂMÂNT
mai exista ceva specificat la art.17 si anume:

Art. 17. Programarea concediilor de odihnă va fi modificată, la cererea cadrului didactic, în următoarele cazuri:

b) cadrul didactic cere concediu de odihnă înainte sau în continuarea concediului de maternitate;