Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Consimtamant pentru vanzare proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Consimtamant pentru vanzare proprietate

Buna ziua,
Vecinul meu vrea sa vanda unui dezvoltator imobiliar. Are casa sa mostenita de la parinti, este P+1 si este construita pe hotar, perete in perete cu casa mea, doar P, pe care, la randul meu, am cumparat-o acum vreo 9 ani. Nu am avut probleme de nici un fel cu el pana acum. Nici acum nu sunt probleme. Deschiderea lui este de 11 metri. Dezvoltatorul i-a cerut sa obtina de la vecini acorduri pentru construirea unui bloc de locuinte de cateva etaje, probabil 5-6, probabil pe aceeasi pozitie de perete in perete, pe hotar. Eu nu sunt incantat de loc de perspectiva de a avea un bloc care sa-mi ia soarele si mai ales intimitatea. I-am raspuns ca nu dau niciun acord acestui dezvoltator. Daca totusi cumpara si construieste, care vor fi conditiile pe care va trebui sa le respecte relativ la distantele fata de hotar, relativ la distanta intre case, conditiile impuse de certificatul de urbanism? Mentionez ca proprietatile sunt in sectorul doi.
Daca nu doriti, nu semnati. Nu poate sa va oblige.
Totusi, avand in vedere ca exista precedent, sunt destule case sufocate de blocuri inghesuite, construite abuziv, printre proteste fara actiune ale vecinilor poate, nu ar fi rau sa ”agitati ” putin lucrurile.
Daca nu sunteti doar dvs afectat de posibila constructie, vorbiti si cu ceilalti si poate initiati o scrisoare/notificare prin care va exprimati dezacordul pt construirea acelui bloc, care evident ca va va aduce prejudicii - ganditi-va cum a fi sa stai in semi-intuneric, intr-o zi insorita, din cauza blocului..sau sa nu puteti sta in curte, ca va vad, de f. aproape cei de la balcoane.
Adresati-va si vecinului, dar, si dezvoltatorului, sa nu zica ca nu a stiut.
Si, tot ca sa ”agitati” mergeti la urbanism, la primarie, ca un cetatean ingrijorat ce sunteti si informati-va daca se poate obtine autorizatie de construire pt acel bloc, in conditiile pe care le stiti.
trebuie studiat urbanismul zonei.
Conform art.612 NCC",Orice constructii ,lucrari sau plantatii se pot face de proprietarul fondului numai cu respectarea unei distante minime de 60 cm fata de linia de hotar,daca nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism,astfel incat sa nu se aduca atingere drepturilor proprietarului vecin."
Codul civil e aproape irelevant rap[ortat la urbanismul zonei. Acolo se gasesc conditiile pentru case alipite, insiruite si altele, regimul de inaltime etc.