Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Date personale pentru firma de salubrizare
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Date personale pentru firma de salubrizare

As vrea sa stiu daca este legal ca [editat] sa solicite codul numeric personal, seria si nr. ale cartilor de identitate pentru toti membri de famili3 ce locuiesc la o adresa! Mentionez ca datele personale ale titularului de contract sunt trecute in contract!
Daca unii membrii refuza sa furnizeze acestei societati, datele lor personale, ce se poate
Ares-3, moderator
Nu vroiam sa le furnizez aceste date pentru ca nu mi se pare normal.
Factura se emite pe numele titularului. Firesc este sa fie mentionat numarul persoanelor nu cine sunt aceste persoane; si asa si este in factura: nr. pers. Mi se pare normal ca titularul de contract sa fie introdus in sistemul informatic.
De asemenea, mi s-ar parea normal ca aceasta societate, fiind operator de date cu caracter personal, sa aiba un numar de identificare afisat si pe facturi.
Eu lucrez intr-o institutie bugetara care are un numar operator date cu caracter personal si care este tiparit pe orice document emis.
De asemenea nu mi se pare normal ca, pentru cei care locuiesc la casa pe pamant, facturarea sa se faca in functie de numarul de persoane, ci mi s-ar parea normal sa se faca pe mc de deseuri. Noi avem o pubela care nu se umple niciodata si care este golita de angajatii firmei de salubrizare o data pe saptamana, indiferent ca este plina sau un sfert sau jumatate. Serviciul reprezinta golirea unei pubele, nu a 4 pubele!
Dar daca nu am de ales, ... !
Va multumesc!